20.6 C
Știri de ultima orăSportTenisAndreea Cristina Mitu, victorioasă la Wanfercee-Baulet

Andreea Cristina Mitu, victorioasă la Wanfercee-Baulet

Jucătoarea de tenis Andreea Cristina Mitu a cucerit, duminică seară, titlul în proba de simplu a turneului ITF de la Wanfercee-Baulet (Belgia), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari. Sportiva noastră a învins-o în finală pe austriaca Sinja Kraus în două seaturi, scor 6-4, 6-3.

Mitu (27 ani), aflată pe locul 1.026 în clasamentul WTA, a jucat în Belgia primele sale meciuri de simplu din acest an, informează Agerpres.

Andreea Mitu, care a ocupat locul 68 în clasamentul WTA după ce a atins optimile de finală la Roland Garros, în 2015, a trecut în primul tur la Wanfercee-Baulet de Corina Mader (Elveţia), cu 6-4, 7-5. În optimi a învins-o pe rusoaica Anastasia Şaulskaia, cu 6-1, 6-2, în sferturi a dispus cu 6-1, 6-1 de belgianca Eliessa Vanlangendonck, iar în semifinale s-a impus cu 6-2, 6-4 în faţa britanicei Emily Arbuthnott.