22.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / România întâlneşte adversari incomozi în grupa de la Euro 2024

Handbal (f) / România întâlneşte adversari incomozi în grupa de la Euro 2024

Echipa națională de handbal feminin a României și-a aflat joi adversarele din grupa turneului final al Campionatului European din Austria, Ungaria și Elveția.

România va face parte din grupa B a Europeanului de handbal feminin, alături de Muntenegru, Cehia și Serbia. Fetele noastre vor evolua în Ungaria, la Debrecen. Echipa naţională a făcut parte din urna a doua valorică şi a fost prima extrasă din urnă la tragerea la sorţi.

Primele două clasate în fiecare grupă preliminară se vor califica în grupele principale.

Tricolorele s-au calificat neînvinse la turneul final, iar în grupa 1 preliminară au obţinut următoarele rezultate: 48-18 şi 37-16 cu Bosnia Herţegovina, 32-20 şi 31-24 cu Grecia, respectiv 26-24 şi 25-23 cu Croaţia.

Meciurile din grupele preliminare vor fi găzduite de Debrecen, Basel şi Innsbruck, în timp ce partidele din grupele principale vor fi la Debrecen şi Viena. Capitala Austriei va găzdui şi fazele finale.

La ultimele două ediţii ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, după ce în 2018 era pe locul 4. Cea mai bună performanţă a tricolorelor este medalia de bronz din 2010.

Grupele CE 2024 de handbal feminin

Grupa A: Suedia, Ungaria, Turcia, Macedonia de Nord;
Grupa B: Muntenegru, România, Cehia, Serbia;
Grupa C: Franţa, Spania, Portugalia, Polonia;
Grupa D: Danemarca, Elveţia, Insulele Feroe, Croaţia;
Grupa E: Norvegia, Austria, Slovacia, Slovenia;
Grupa F: Olanda, Germania, Ucraina, Islanda.

Citeşte şi: Handbal (f) / Pera: „Sunt multe aspecte pozitive realizate în meciul cu Franţa“