14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / Victorie importantă! România s-a descurcat excelent cu Croația

Handbal (f) / Victorie importantă! România s-a descurcat excelent cu Croația

Echipa națională feminină de handbal a României a obținut miercuri cea de-a treia victorie în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024, scor 26-24 cu Croația.

După succesele categorice cu Bosnia Herțegovina și Grecia, tricolorele s-au impus și în fața Croației, într-o partidă disputată la Teraplast Arena din Bistrița. Elevele lui Florentin Pera au reușit o primă repriză bună, iar la pauză conduceau la o diferență de două goluri (13-11). În partea secundă, croatele au fost mai agresive, dar tricolorele au reușit victoria în fața principalei contracandidate la primul loc.

ROMÂNIA: Hosu, Curmenț – Ostase 9 goluri, Stoica 5, Seraficeanu 3, Laslo 2, Popa 2, Lupei 2, Mihai 1, Bazaliu 1, Gogîrlă 1, Ciolan, Bucur, Lixăndroiu, Stamin, Roșu. Selecționer: Florentin Pera.

CROAȚIA: Kapitanović, Pijević – Birtić 5 goluri, Prkačin 5, P. Posavec 4, Milosavljević 4, Šenvald 2, Mičijević 1, Ježić 1, Mamić 1, Blažević 1, Zadravec, S. Posavec, Pavlović, Brkić, Šimara. Selecționer: Matija Bilušic.

În următoarea partidă, România va întâlni Croația în deplasare, duminică 3 martie de la ora 18:00.