23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (m) / România i-a ținut piept Muntenegrului doar 30 de minute

Handbal (m) / România i-a ținut piept Muntenegrului doar 30 de minute

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de selecţionata Muntenegrului, cu scorul de 38-28 (15-15), joi seară, la Podgorica, într-un meci amical.

Tricolorii au făcut o primă repriză bună, jucând de la egal la egal cu adversara lor, astfel că la pauză scorul era egal, 15-15. După reluare, în schimb, echilibrul s-a rupt, iar România nu a reuşit să înscrie decât două goluri în ultimele zece minute.

Golurile echipei României au fost înscrise de Nicuşor Negru 5, Ante Kuduz 4, Cristian Ghiţă 3, Marius Sadoveac 3, Ionuţ Nistor 3, Alexandru-Mihai Tărîţă 2, Dan Racoţea 2, Sabin Constantina 1, Adrian Rotaru 1, Ştefan-Valentin Neagu 1, Andrei Drăgan 1, Robert Militaru 1, Daniel Stanciuc 1.

Pentru gazde au marcat Milos Vujovic 9 goluri, Vasilije Kaludjerovic 9, Stefan Cavor 4, Aleksandar Bakic 4, Arsenije Dragasevic 3, Mirko Radovic 3, Branko Vujovic 2, Luka Radovic 1, Vojislav Vukic 1, Vuk Lazovic 1, Radoica Cepic 1.

Echipa națională va întâlni în deplasare şi valoroasa echipă a Franţei, sâmbătă 4 noiembrie, la Toulouse, în alt meci de pregătire, în perspectiva participării la Campionatul European din Germania (10-28 ianuarie 2024). România va evolua în Grupa B, alături de Spania, Austria şi Croaţia.