17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalRapid rămâne confortabil pe primul loc după succesul cu SCM Vâlcea

Rapid rămâne confortabil pe primul loc după succesul cu SCM Vâlcea

Rapid Bucureşti a făcut un nou pas către titlul de campioană, după ce a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 33-27 (18-11), miercuri seară, pe teren propriu, într-un meci restant din etapa a 13-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Primul sfert de oră al meciului a fost echilibrat, după care Rapid s-a desprins şi a intrat la pauză cu un avans de şapte goluri, 18-11. Echipa antrenată de Carlos Viver a reuşit şase goluri consecutive, de la 12-10 la 18-10. Liderul a avut nouă goluri în plus pe tabelă în finalul partidei, dar SCM a reuşit ultimele trei goluri ale meciului.

Pentru gazde au marcat Azenaide Carlos 8 goluri, Dorina Korsos 8, Sorina Tîrcă 5, Alicia Fernandez Fraga 4, Eliza Buceschi 3, Ainhoa Hernandez 3, Alexandra Badea 1, Maria Constantinescu 1.

Golurile echipei vâlcene au fost reuşite de Asma Elghaoui 12, Irina Glibko 7, Zeljka Nikolic 2, Elena Dache 2, Mireya Alvarez 2, Bobana Klikovac 1, Roberta Stamin 1.