10.9 C
Știri de ultima orăSportHandbalAm trecut de primul pas! Handbaliștii Universității Craiova au învins clar Tg. Jiul

Echipa masculină de handbal a Universității Craiova a început de astăzi o serie de trei partide extrem de importante din cadrul returului Diviziei A, Seria C. Gruparea din Bănie a obținut un prim succes convingător, scor 39-28 în fața celor de la Constantin Brâncuși Tg. Jiu, iar acum pornește cu încredere înaintea jocurilor de săptămâna viitoare, cu Reșița și Sânnicolau Mare.

Alb-albaștrii nu au avut probleme în niciun moment al meciului și și-au dominat adversarii copios atât pe parchet, cât și pe tabela de marcaj. Dacă la pauză oltenii conduceau cu cinci goluri (18-13), în repriza a doua au dublat avantajul și chiar au plusat pe tabelă, încheind, în cele din urmă, la 11 puncte în fața adversarilor, scor 39-28.

Universitatea Craiova nu are timp de odihnă, pentru că miercuri va urma un duel decisiv pentru locul al doilea, CSM Reșița. Partida se va disputa de la ora 16.00, în Sala „Ion Constantinescu“.