8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalObiectiv îndeplinit! SCM Craiova a învins şi Galaţi şi se întoarce cu şase puncte acasă

SCM Craiova a obţinut maximum posibil de la cele două meciuri disputate în această săptămână, în Liga Florilor. După victoria de joi cu Activ Ploieşti (31-22), fetele pregătite de Bogdan Burcea au învins şi CSM Galaţi cu scorul de 28-22, iar iar acum pot răsufla ceva mai uşurate în perspectiva situaţiei din clasament.

Duelul dintre cele două combatante a fost mai mult decât interesant. S-a mers cap la cap până pe finalul reprizei, când trupa lui Burcea a luat avans. Craiova s-a distanţat imediat după pauză la şapte goluri, scor 19-12, iar revenirea a fost imposibilă. Sportivele din Galaţi au încercat să ţină pasul, s-au apropiat la cinci goluri pe final, dar, în cele din urmă, SCM s-a impus cu 28-22.

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenț – Țicu (6), Zamfir (5), Adespii (2), Colac (2), Savu (1), Șelaru (1), Ion, Andrei (4), Crăciun (2), Tudorică, Nica (1), Orșivschi (2), Gogoșeanu, Cace (2).

Pentru oltence va urma duelul cu HC Zalău, pe 13 mai.

Citeşte şi: Gabi Ruse, în formă maximă! Românca vrea toate trofeele de la Praga