22 C
Știri de ultima orăSportHandbalȘase puncte și un turneu bun pentru handbaliștii Universității Craiova

Șase puncte și un turneu bun pentru handbaliștii Universității Craiova

Universitatea Craiova a încheiat perfect turneul de la Buzău, primul din returul Diviziei A, Seria B. Dacă în primele două jocuri a înregistrat o victorie şi un eşec, trupa lui Cătălin Popescu a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 22-20, după un joc foarte strâns.

Alb-albaştrii au condus ostilităţile încă din primele minute şi nu au cedat deloc iniţiativa până la final. La capătul primei reprize, oltenii aveau un avantaj bun, de patru goluri, scor 15-11. După revenirea pe parchet, meciul s-a echilibrat şi mai mult, dar, în cele din urmă, gruparea din Bănie s-a impus la două goluri.

Universitatea Craiova:  Lupitu, Gheorghiță – M. Păun, Pătru, Luntraru, Ianași (6), Gheorghe, Neacșu, Gușatu (5), Bouros, Micu, Budoiu (3), Codruț Păun (6), Rușeanu (1), Coadălată (1).

În clasament, Universitatea Craiova se află pe locul al treilea, cu 18 puncte obţinute după 10 jocuri. Primele două poziţii sunt ocupate de CSM Alexandria (27) şi CS Medgidia (21).

Citeşte şi: Atât de aproape! Handbaliștii Universității, învinși la limită de Alexandria