18.3 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalFC Botoşani - FCU Craiova 4-1 / Echipa lui Mititelu se afundă tot mai mult în Superligă

FC Botoşani – FCU Craiova 4-1 / Echipa lui Mititelu se afundă tot mai mult în Superligă

FCU Craiova a pierdut, scor 1-4, partida susținută duminică, în deplasare, în fața lui FC Botoşani. Meciul a contat pentru etapa 4 din play-out-ul Superligii și a fost unul viu disputat, cu oaspeții mult mai eficienți la finalizare, în special în partea secundă.

FCU a deschis scorul în minutul 21, prin Blănuţă, care a reluat bine, cu capul, de la 2 metri. Imediat după pauză a început dezastrul pentru echipa lui Mititelu. Lopez a transformat un penalty în minutul 57, înainte ca Aurelian Chiţu să fie eliminat în minutul 70. Mailat (76) şi Lopez (78) au rezolvat meciul pentru Botoşani în doar câteva minute, după două reuşite frumoase, pe fondul unor asedii totale la poarta oaspeţilor. În minutul 90+1, Florescu a făcut 4-1 şi a închis duelul din Moldova.

FC Botoșani: Ducan – Benzar (85, Petro), Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David (46, Mitrov), Dican, I. Filip (46, Aldair) – Mouaddib (46, Florescu), E. Lopez, Ofosu (68, Mailat). Antrenor: Bogdan Andone.

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci (81, Ibrahim), Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu, V. Pop (63, Achim) – Baeten (81, Bahassa), Chițu, Sidibe (73, Negru) – Blănuță. Antrenor: Eugen Trică.

Cartonașe galbene: Mouaddib 33, Lopez 79, Ducan 83 / Lekiatas 57, Chiţu 65, 70.
Cartonaş Roşu: Chiţu 70.
Au arbitrat: Călin Iulian – Romică Bîrdeş, Marius Marchidanu. Rezervă: Vlad Baban.
VAR: Horia Mladinovici, Alexandru Filip.
Observatori: NIosif Olah.

Play-out, etapa 4:

Vineri, 12 aprilie: UTA Arad – Hermannstadt 1-3.
Sâmbătă, 13 aprilie: FC Voluntari – Oțelul Galați 1-1, U Cluj – Petrolul 1-2.
Duminică, 14 aprilie: FC Botoșani – FCU Craiova 4-1, ora 18.15: Dinamo – Poli Iași.
Clasament: 1. Hermannstadt 27 (7-3), 2. Oțelul 27 (5-2), 3. UTA 27 (6-6), 4. U Cluj 26 (5-3), 5. Petrolul 25 (4-6), 6. Voluntari 21 (9-5), 7. Iași 18 (1-3), 8. Botoșani 17 (6-6), 9. FCU 17 (2-7), 10. Dinamo 16 (1-5).

Citeşte şi: FC Botoșani – FCU Craiova | Puncte vitale în iarbă