22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României | Universitatea Craiova n-a trecut de Oţelul! Joc modest, rezultat pe măsură

Universitatea Craiova nu şi-a îndeplinit misiunea de joi seară! Ştiinţa a fost eliminată de Oţelul Galaţi în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a pierdut la limită, în prelungiri, scor 0-1, pe stadionul „Ion Oblemenco“ (9.123 spectatori). În timpul regulamentar scorul a fost egal, 0-0, astfel că a fost nevoie de prelungiri. Egalitatea a persistat în prima repriză suplimentară, nu şi în cea de-a doua, când Lameira Pedro (‘116) a materializat o centrare venită de pe dreapta.

Universitatea Craiova: Lazar – Soiri (’69, Căpăţînă), Maldonado, Badelj, Ndong (’20, Vlădoiu) – Crețu, Mateiu (’55, Cîmpanu), Anzor (‘116, Kozulj) – Baiaram, Ivan (’55, Markovic), Mitriță (‘106, Koljic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Oţelul Galaţi: Pap – Zhelev, Ghiocel, Rusevic, Cisse – Cisotti (’88, A. Pop), Zivulic, Teles – Gomes Silva, R. Tănasă (62, Bodişteanu), Malle (’69, Frederic). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Ivan ’45, Mitriţă ’73 / Ghiocel ’14, Zivulic ’73, Adăscăliţei ’83, Gomes Silva ’90+1.
Au arbitrat: Horatiu Fesnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei; Lucian Rusandu.
VAR: Horia Mladinovici, Rareş Vidican.
Observatori: Dan Berbecaru (CCA), Mihai Duras (FRF).

În semifinale, Oţelul Galaţi o va întâlni pe U Cluj.

În partida viitoare, Universitatea Craiova va evolua pe Arena Naţională împotriva FCSB-ului (duminică, ora 20.30). Partida contează pentru etapa 3 din play-off-ul Superligii.

La rândul său, Oţelul va juca luni, de la ora 20.30, la Galaţi, cu Dinamo, în etapa 3 din play-out-ul Superligii.

Citeşte şi: Adrian Popescu: „Vreau să le dăm peste nas celor de la FCSB!“