19.8 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSebastian Baez, învingător în turneul ATP de la Santiago de Chile

Sebastian Baez, învingător în turneul ATP de la Santiago de Chile

Tenismanul argentinian Sebastian Baez a câştigat turneul ATP 250 de la Santiago de Chile, dotat cu premii în valoare totală de 661.585 de dolari. Acesta l-a învins duminică, în finală, în trei seturi, 3-6, 6-0, 6-4, pe chilianul Alejandro Tabilo.

Baez (23 de ani) a fost favoritul numărul 2 al competiţiei. A obţinut cu această ocazie al şaselea său titlu în circuitul profesionist. Acesta este al doilea trofeu consecutiv cucerit de jucătorul argentinian, care s-a impus în urmă cu o săptămână în turneul ATP 500 de la Rio de Janeiro (Brazilia).

Graţie acestui succes, Sebastian Baez a urcat de astăzi pe locul 19 în clasamentul ATP. Este cea mai bună poziţie din cariera sa, informează Agerpres.

Şi Alejandro Tabilo a făcut un salt de 12 locuri, de pe 51 pe 39, în ierarhia mondială.

Citeşte şi: Ivaylo Petev și Laurențiu Popescu au prefațat meciul „U“ Craiova – Rapid