13.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal„U“ Craiova – Poli Iași 2-2 | Remiză chinuită, rezultat ruşinos

„U“ Craiova – Poli Iași 2-2 | Remiză chinuită, rezultat ruşinos

Universitatea Craiova şi-a dezamăgit suporterii în partida susţinută sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”. Ştiinţa a remizat incredibil, scor 2-2, cu modesta Poli Iași, după două reprize distincte. Disputa a contat pentru etapa 20 din Superligă și părea să fie la discreţia Științei, după ce la pauză tabela indica 2-0. Ce s-a întâmplat în repriza secundă e greu de înţeles.

Alb-albaștrii au deschis scorul prin Alex Mitriță, cu un șut de la 16 metri, după o fază inițiată de Danciu și continuată superb de Căpățînă, Koljic și Bancu (’29, 1-0).

„Leii” și-au majorat avantajul chiar înainte de pauză. Koljic a inițiat un atac rapid pe stânga, mingea a ajuns la Mitriță, șutul acestuia a fost respins până la Ante Roguljic, care nu l-a „iertat” pe Silvică de la 7 metri (’45+1, 2-0).

După pauză, „leii” au fost de nerecunoscut

La reluare, Poli Iaşi a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dictată după o intrare a lui Creţu asupra lui Buş. Penaltiul a fost transformat în forţă de Alin Roman (’54, 2-1).

Moldovenii au restabilit egalitatea dintr-o lovitură liberă, executată de Alin Roman sub transversală, cu efect (’69, 2-2).

Jovan Markovic a reuşit să marcheze şi el, cu un lat de la 2 metri, după o minge venită din stânga, dar după minute bune de tensiune VAR-ul a anulat reuşita şi bucuria oltenilor (’90+1).

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Screciu, Crețu, Bancu – Kurtic (’70, Vlădoiu), Mateiu – Danciu (’61, Baiaram), Roguljic (’70, Ivan), Mitriță – Koljic (’70, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Poli Iași: Lung jr. – Martac, Ilie, Katanec, Ispas – A. Roman, Marchioni, Jatoba (’46, Bordeianu) – An. Gheorghiță (’84, Stefanovici), Buș, Luis Felipe (’46, R. Ion). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonașe galbene: – / Ispas ’87.
Au arbitrat: Horia Mladinovici – Mihăiță Necula, Marius Bobe; Valentin Porumbel.
VAR: Ovidiu Hațegan, Mircea Ardelean.
Observatori: Adrian Vidan (CCA), Florin Bătrînu (LPF).

În etapa viitoare, ultima din 2023, Universitatea Craiova va evolua în deplasare, la UTA Arad (miercuri, 20 decembrie, ora 17.30). La rândul său, Poli Iași va evolua acasă contra FCSB-ului (marți, 19 decembrie, ora 20.30).