14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 3 | Doar ACSO Filiași a cunoscut victoria. „U“ Craiova II și FCU II au dezamăgit (VIDEO)

-

Runda a 14-a de la Liga 3 – seria 7 s-a dovedit a fi benefică foarte pentru ACSO Filiași. Universitatea II Craiova și FCU II au pierdut pe teren propriu la scor.

ACSO Filiași a avut o misiune facilă vineri, în deplasare, cu CSO Turceni. Băieții lui Victor Naicu, Cosmin Fruntelată și Costel Vodiță s-au impus categoric, cu 6-1, la capătul unui joc pe care l-au dominat copios. Golurile doljenilor au fost marcate de Florin Cioablă (’22, ’30), Alexandru Fotescu (’28), David Stăiculescu (’55), Alexandru Vulpe (’66) și Daniel Rogoveanu (’76). Gorjenii au înscris prin Valeriu Sorea (’60). (Video aici: repriza 1, repriza a 2-a).

Vezi declarațiile de la final!

CSO Turceni: Trandafir – Tudorache, Lupu, Hrelea, Chirițoiu, Mainerici, Neacșu, Scurtu, David, Unguru, Sorea. Rezerve: Crețean – Păleana, Pușerea, Murgilă, Rovența, Vasile, Dăianu, Gîlceavă. Antrenor: Viorel Cojocaru.

ACSO Filiași: Găgeatu – Scuturoiu, Dina, Stăiculescu, Calu, Duriță, Rogoveanu, R. Oprea, Fotescu, R. Petre, Cioablă. Au mai intrat: Foresti, Vulpe, Tudor, Albu, Tudorescu. Antrenor: Victor Naicu.

„Satelitul“ Științei a capotat cu Ghiroda

Tot vineri, dar în Bănie, pe sinteticul de la „Aripile“, Universitatea II Craiova a primit vizita bănățenilor de la CSC Ghiroda și Giarmata Vii. „Satelitul“ Științei, condus de la margine de Corneliu Papură, revenit după experiența scurtă de la prima echipă, a pierdut cu 5-2!

Oaspeții au deschis scorul prin Cosmin Mancaș (’7 – penalti). Alb-albaștrii au egalat puțin înainte de pauză prin Cosmin Stana (’43). După pauză, bănățenii, având de partea lor experiența, au mai punctat de patru ori, prin Darius Buia (’54), Mircea Stupu (’74), David Pop (’81), Alexandru Popovici (’88). Craiova II a mai înscris și ea o dată prin Eduard Domnu (’80). Video aici!

Universitatea II Craiova: Goga – Gașpăr, Mendy, Tomasec, Ene – Lăpădătescu, Stana, Sala – Bană, Ninaci, Găină. Rezerve: Glodean – Tomșa, Domnu, Rădulescu, Neață, Vancea, Cîrpici, Brășfăleanu, Nițuică. Antrenor: Corneliu Papură.

Și FCU II a luat cinci

La circa două ore distanță de la meciul Universității II a intrat în luptă, tot pe sinteticul de la „Aripile“, și FCU II Craiova. Ca un făcut, și aceasta a încasat o bătaie asemănătoare, cu 5-3, de la Voința Lupac.

Băieții lui Ovidiu Dănănae au deschis scorul prin Ionuț Zanfir (’6), dar la pauză echipa din Caraș-Severin a fost în avantaj, după reușitele semnate de Alexandru Avramovici (’14) și Marian Musteța (’27). „Satelitul“ echipei patronate de familia Mititelu a pierdut și repriza secundă, chiar dacă Ionuț Zanfir a marcat încă două goluri (’55, ’62). Lupac a înscris de trei ori, prin Alexandru Giurică (’49), Loren Stoia (’78) și Sorinel Jinga (84), și a plecat cu toate cele trei puncte.

FCU II Craiova: Enache – Ciucă, Crăciun, Iordache, Kvakic, Cîrstea, Zanfir, B. Duță, L. Duță, Ilie, Sîrbu. Rezerve: Pena – Drăgancea, Bălașa, Stăncălie, Pițiche, Constantinescu, Biosan.

Liga 3 – seria 7, etapa 14

Vineri, 24 noiembrieUniversitatea II Craiova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-5, Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-0, CSO Turceni – ACSO Filiaşi 1-6, FCU II Craiova – Voinţa Lupac 3-5.
Sâmbătă, 25 noiembrie: Viitorul Şimian – CSM Deva 3-1.

Clasament: 1. Ghiroda 28 puncte (golaveraj 45-20), 2. Filiaşi 28 (37-18), 3. Şimian 27 (37-22), 4. Deva 26 (33-12), 5. Universitatea II 21 (35-31), 6. Jiul 19 (28-25), 7. Lupac 19 (26-30), 8. Cărbuneşti 16 (26-37), 9. FCU 11 (20-44), 10. Turceni 2 (12-60).

Etapa viitoare (ultima din 2023):

Vineri, 1 decembrie – 14.00: Ghiroda – Șimian, Filiași – Jiul, Cărbunești – Lupac.
Sâmbătă, 2 decembrie – ora 14.00: Universitatea II – FCU II, Deva – Turceni.