6.4 C
Craiova
joi, 29 februarie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României | UTA Arad – „U“ Craiova 0-1. S-au străduit și le-a ieșit!

Cupa României | UTA Arad – „U“ Craiova 0-1. S-au străduit și le-a ieșit!

Universitatea Craiova a continuat să ofere un joc oscilant și la Oradea, acolo unde a întâlnit-o miercuri seară, în etapa 2 din Grupa D a Cupei României, pe UTA Arad. Știința s-a impus la limită, 1-0, pe stadionul „Iuliu Bodola“, după ce alb-albaștrii s-au străduit din răsputeri să aibă o prestație apreciată și să obțină victoria care să o mențină în cursa calificării.

Golul care a descrețit frunțile oltenilor a fost marcat de Alex Mateiu. Acesta a reluat cu capul, de la 7 metri, o centrare venită dintr-un corner, de pe dreapta de la Houri (’80).

Jucătorii grupării din Bănie se mai pot lăuda cu o bară a lui Ișfan (’54) și cu câteva faze periculoase de poartă, dar cu unele finalizări nefericite.

UTA Arad:

Kucher – Rodrigues, Benga (’46, Stolnik), Markov, Abeid (’86, Dumitrașcu) – Carp, Marku – Stahl, R. Pop (’46, R. Stanciu), Omondi (’46, Fabry) – Cooper (’61, Leidsman). Antrenor: Mircea Rednic.

„U“ Craiova:

L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, R.Silva, Bancu – Căpățînă, Crețu (’72, Houri), Mateiu – Ișfan (’59, Mitriță), A.Trică (’59, Danciu), Ivan (’72, Markovic). Director tehnic: Corneliu Papură.

Cartonașe galbene: Omondi / Leidsman, L. Popescu.
Au arbitrat: Sorin Vădana – Doru Lucaciu, Raul Ghiciulescu; Rareș Vidican.
Observatori: Duras Mihai (FRF), Marcel Savaniu (CCA).

În ultima etapă din Cupa Romîniei, Știința o va întâlni pe Farul Constanța, în Bănie.

Universitatea Craiova revine în campionat cu un meci extrem de important. Știința o va întâlni sâmbătă, de la ora 21.15, pe stadionul „Ion Oblemenco“, pe concitadina FCU.

Cupa României | Programul meciurilor din etapa 2 a fazei grupelor:

Grupa A

Marţi, 31 octombrie: Corvinul Hunedoara – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-0, Chindia Târgovişte – Petrolul Ploieşti 0-2.
Miercuri, 1 noiembrie: Progresul Pecica – AFC Hermannstadt 0-6.
Clasament: 1. Petrolul 6 puncte (golaveraj 4-1), 2. Corvinul 6 (3-0), 3. Hermannstadt 4 (7-1), 4. Sepsi 1 (1-2), 5. Chindia 0 (0-4), 6. Pecica 0 (1-8).

Grupa B:

Miercuri, 1 noiembrie – ora 21.00: CSA Steaua – Rapid.
Joi, 2 noiembrie – ora 14.00: CSM Alexandria – FC Botoşani, ora 20.30: U Cluj – CFR Cluj.
Clasament: 1. CFR Cluj 3 (3-1), 2. Rapid 3 (3-1), 3. U Cluj 3 (3-1), 4. Botoşani 0 (1-3), 5. Steaua 0 (1-3), 6. Alexandria 0 (1-3).

Grupa C:

Marţi, 31 octombrie: Oţelul Galaţi – FCSB 1-1.
Miercuri, 1 noiembrie: SCM Zalău – FCU Craiova 0-1.
Vineri, 3 noiembrie – ora 20.30: FC Bihor Oradea – Dinamo.
Clasament: 1. Oţelul 4 (5-2), 2. FCSB 4 (3-1), 3. FCU 4 (2-1), 4. Dinamo 1 (1-1), 5. Oradea 0 (0-2), 6. Zalău 0 (1-5).

Grupa D:

Miercuri, 1 noiembrie: CS Tunari – FC Voluntari 1-1, UTA Arad – Universitatea Craiova 0-1.
Joi, 2 noiembrie – ora 17.30: Gloria Buzău – Farul Constanţa.
Clasament: 1. Voluntari 4 (3-1), 2. Universitatea Craiova 4 (2-1), 3. UTA 3 (2-2), 4. Tunari 2 (2-2), 5. Buzău 0 (1-2), 6. Farul 0 (0-2).

Citește și: Cupa României | SCM Zalău – FCU Craiova 0-1. Oltenii, puţin mai eficienţi

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS