14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRomânia U19 a remizat cu Cehia U19 și s-a calificat la Turul de Elită

România U19 a remizat cu Cehia U19 și s-a calificat la Turul de Elită

Echipa națională de fotbal a României sub 19 ani a obținut calificarea la Turul de Elită, după remiza cu selecționata Cehiei, scor 1-1. Tricolorii și-au menținut poziția secundă a grupei numărul 10.

După 0-0 cu Finlanda și 7-0 cu San Marino, tricolorii antrenați de Adrian Dulcea au obținut punctul care le-a asigurat prezența în următoarea etapă a calificărilor pentru Campionatul European din 2024.

Krulich a deschis scorul după doar 8 minute, iar România a egalat în minutul 48 prin arădeanul Rareș Pop.

Românii au terminat partida de la Ostrava în inferioritate numerică, după eliminarea lui Andrei Florea din minutul 71. Acesta a „reușit“ să primească două cartonașe galbene în decurs de doar patru minute.

România U19: Răfăilă – Aioanei, Jalade, Tudose, Anişorac – Stancovici (’78, Cibi), Gogescu (’78, Duţu), Banu (’55, Florea) – Pop, Stan (’55, Sali), Capac (’60, Răducan). Selecționer: Adrian Dulcea.

Grupa 10, clasament: 1. Cehia 7 puncte, 2. România 5, 3. Finlanda 4, 4. San Marino 0.

În următoarea fază a preliminariilor Euro 2024 se vor califica primele două clasate din grupe, dar și cel mai bun loc al treilea.