24.5 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRomânia U18 a înregistrat o victorie şi un eşec în meciurile test cu Moldova

România U18 a înregistrat o victorie şi un eşec în meciurile test cu Moldova

Naționala U18 a României, pregătită de Ion Marin, a jucat două partide amicale contra Republicii Moldova într-un stagiu de pregătire care a avut loc la București.

După victoria cu 2-0 din prima partidă, tricolorii au cedat cu 2-4 în cel de-al doilea meci, disputat la Centrul Național de Fotbal Buftea. Deși a revenit de la 0-1 prin golurile lui Păcuraru și Kodor, naționala antrenată de Ion Marin a luat rapid două goluri cu un sfert de oră înainte de final, iar apoi a mai cedat o dată în minutul 82, informează FRF.

Au fost primele meciuri de pregătire pentru generația care va reprezenta România la Campionatul European U19 din 2025, unde țara noastră este calificată direct din postura de țară gazdă.

România U18: 1. Rafael Munteanu – 2. Alin Chinteș 3. Darius Fălcușan, 6. Matei Marin, 16. Alexandru Brumă – 11. David Păcuraru, 5. Paul Ciupei, 18. Luca Szimionaș, 10. Răzvan Florea – 9. Ioan Vermeșan – cpt, 7. Ianis Tarbă. Selecționer: Ion Marin.
Rezerve: 12. Matei Goga – 4. Tommaso Nistor, 13. Bogdan Bacalu, 14. Alexandru Ureche, 15. Tudor Pojar, 17. Ionuț Cercel, 19. Jason Vescan-Kodor, 20. Mario Preda, 21. Luca Nagy.

Republica Moldova U18: 12. Cristian Leu – 16. David Sîrbu, 5. Daniil Andreiciu – cpt., 18. Matteo Obleac, 3. Cristian Gonța, 15. Cristian Antonciuc – 8. Alexandru Mardari, 22. Cristian Ghedrouțan, 14. Matteo Chabaan – 9. Nicolae Sula, 19. Antonii Josan. Selecționer: Serghei Cebotari.
Rezerve: 1. Alexandru Targon, 23. Răzvan Perju – 2. Nicu Fortuna, 4. Ovidiu David, 6. Cristian Prutean, 7. Artur Sprinsean, 10. David Stoianov, 11. Bogdan Popovici, 13. Robert Ungureanu, 17. Vlad Pascari, 20. Ion Ciobanu, 21. Vlad Croitoru, 24. Sergiu Perciun.

Au marcat: Păcuraru ’36, Kodor ’72 / Chabaan ’14, Antonciuc ’73, ’76, Perciun ’82

Citeşte şi: Preliminarii CE 2024 | Meciul România – Kosovo, arbitrat de o brigadă din Franţa