9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAmical | CSM Slatina a pus-o la punct pe FC Argeş

Amical | CSM Slatina a pus-o la punct pe FC Argeş

CSM Slatina a susţinut sâmbătă, pe teren propriu, cel de-al patrulea joc de verificare al verii. Echipa antrenată de Daniel Oprescu s-a impus clar, cu 2-0, în faţa formaţiei FC Argeş, retrogradată sezonul trecut din Superligă. Gruparea de pe malul Oltului s-a impus graţie golurilor marcate de Valentin Alexandru (’20) şi Claudiu Dragu (’85).

CSM Slatina, prima repriză: David Dincă – Constantin Radu, Robert Gherghe, Jhon Mondragon, Pisăru, Donca, Matei, Ciocâlteu, Marin, Doman, Vali Alexandru.
CSM Slatina, a doua repriză: Silveanu – Adrian Vlad, Abel Stan, Sălcianu, Călin Toma, Ţegle, Dorin Toma, D. Dragu, Raphael Stănescu, Răsdan, Claudiu Dragu.

FC Argeş: Micle (’60, Straton) – Tofan (’85, Grigore), Turda (’46, Tudose), Scarlatache (’69, Balaur), Lazăr (’69, Rizzi) – Boboc (’46, Buhăcianu), Panait (’87, Balgiu) – Bertrand (’60, Rădescu), Rusu (’60, Zătreanu), Dulcea (’46, Haită) – Angelov (’69, Bujor). Antrenor: Alexandru Pelici.

„A fost un joc bun, mai bun decât cel cu Gloria Buzău, ceea ce ne arată că echipa a crescut de la meci la meci. Mă bucur că jucătorii mă pun în dificultate în alegerea primului unsprezece. De asemenea, este foarte important că avem soluţii. Jucătorii care vin de pe bancă au calitate şi pot decide jocul. Vor fi cinci schimbări în meciurile oficiale, ceea ce îmi va da posibilitatea să vin cu soluţii“, a declarat Daniel Oprescu.

În primele trei amicale, CSM Slatina a înregistrat o victorie (2-0 cu CS Mioveni), o remiză (1-1 cu Gloria Buzău) şi o înfrângere (0-4 cu Universitatea Craiova). În program mai figura un test cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, dar acesta nu a mai avut loc.

CSM Slatina va continua seria partidelor de verificare miercuri, 26 iulie, când va evolua la Chiajna, împotriva formaţiei Concordia.

Citeşte şi: Eugen Neagoe și Nicușor Bancu au prefațat meciul „U“ Craiova – Oțelul Galați