21.2 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro U21 / Anglia a câştigat turneul în dauna Spaniei

Euro U21 / Anglia a câştigat turneul în dauna Spaniei

Reprezentativa Angliei a câştigat Campionatul European U21, găzduit de România şi Georgia, după ce s-a impus cu 1-0 în finala disputată, sâmbătă, contra Spaniei. Golul care a făcut diferenţa pe “Adjarabet Arena” din Batumi a fost înscris de Curtis Jones, jucător al echipei Liverpool (’45+4).

Abel Ruiz (Braga) a marcat pentru Spania în minutul 51, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid.

În minutul 90+9, portarul James Trafford (Manchester City) a apărat un penalti executat de același Abel Ruiz.

După acest moment, Morgan Gibbs-White și Antonio Blanco, jucători aflați la marginea terenului (au fost schimbați în timpul partidei), au primit cartonașe roșii.

Anglia U21: Trafford – Garner, Colwill, Harwood-Bellis, Aarons – Smith Rowe (’66, Madueke), Curtis Jones, Gibbs-White (’73, Archer), Angel Gomes (’73, Skipp) – Cole Palmer (’82, Elliott), Gordon (’82, Doyle). Selecționer: Lee Carsley.

Spania U21: Tenas – Victor Gomez (’73, Barrenetxea), Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco (’83, Camello), Alex Baena (’59, Aimar Oroz), Sancet (’59, Veiga) – Rodri (’59, Riquelme), Abel Ruiz, Sergio Gomez. Selecționer: Santi Denia.

Anglia a câștigat competiția pentru a treia oară în istorie: 1982, 1984 și 2023.

Selecționata pregătită de irlandezul Lee Carsley nu a primit gol la competiția găzduită de România și Georgia. Iată rezultatele înregistrate: 2-0 vs Cehia, 2-0 vs Israel, 2-0 vs Germania (Grupa C), 1-0 vs Portugalia (sferturi), 3-0 vs Israel (semifinale) și 1-0 vs Spania (finala).

Prezentă la turneul final în calitate de gazdă, naționala României a obținut un singur punct în Grupa B. Iată rezultatele înregistrate: 0-3 vs Spania, 0-1 vs Ucraina și 0-0 vs Croația.

Citeşte şi: Farul – Sepsi 0-1. Supercupa României a ajuns la Sf. Gheorghe