16.2 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalCampionatul Național U17 | CSS Craiova, în sferturile de finală!

Campionatul Național U17 | CSS Craiova, în sferturile de finală!

Echipa de juniori U17 a CSS Craiova continuă forma bună şi seria rezultatelor pozitive. Trupa lui Alin Staicu şi Robert Catană s-a calificat în sferturile Campionatului Naţional U17, după ce a dispus vineri de CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, în Banat, cu 1-0, în optimile de finală.

Golul victoriei a fost marcat de Robert Oprea, în minutul 55, după o lovitură de pedeapsă obținută de Gabriel Ciobanu.

CSS Craiova U17: Andrei Păuna – Adrian Stăncălie, Sorin Popa, Mihai Nebancea, Adrian Uliu, Liviu Iacob, Florin Gaşpăr, Gabriel Ciobanu, Manuel Cristea, Marian Cristea, Robert Oprea. Au mai intrat: Vicenzo Foresti şi Denis Marin.

De menţionat că CSS Craiova a depăşit-o de curând pe Ghiroda şi în Cupa Naţional U17. A câştigat dubla din semifinale cu scorul general de 7-0.

În sferturi, CSS Craiova o va întâlni pe CSC Şelimbăr. Meciul este programat marți, 9 mai, de la ora 14.00, pe terenul sintetic al bazei „Aripile“.

Rezultatele optimilor de finală:

LPS Vaslui – CSM Galați 5-2, ACSM Ceahlăul Piatra-Neamț – FC Bacău 0-1, Chindia Târgoviște – FC Brașov 3-0, SCM Râmnicu-Vâlcea – CSC 1599 Șelimbăr 6-8, CSC Ghiroda și Giarmata VII – CSȘ Craiova 0-1, CSC Dumbrăvița – LPS Satu Mare 1-4, LPS Sebeș – ACS Gloria Tăuții Măgherăuș 6-7, CS Dinamo București-Progresul Spartak Buc 0-3.