17.8 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSepsi – „U“ Craiova 1-2 | Alb-albaștrii au „spart“ reduta covăsnenilor și au luat tot

Universitatea Craiova a reușit să se impună vineri seară, cu 2-1, la Sf. Gheorghe, în fața formației Sepsi. Partida a contat pentru etapa a 5-a, ultima din turul play-off-ului din Superliga.

A fost un meci cu o primă repriză săracă în ocazii, ambele echipe străduindu-se să nu primească gol. Cea de-a doua a mai mai vioaie și a fost gestionată cu cap de Eugen Neagoe și elevii săi, care se suflă acum în ceafă primelor trei clasate.

Alb-albaștrii au deschis scorul în repriza secundă, prin Alex Crețu, cu un șut de la 16 metri, după un assist al lui Baiaram (’49, 0-1).

„Leii“ și-au mărit avantajul prin Markovic, care a primit o pasă excelentă de la Roguljic, a driblat portarul și a împins mingea de la 6 metri în poarta rămasă goală (’66, 0-2).

Gazdele au redus din diferență în prelungiri, prin Marius Ștefănescu, care a reluat în gol, de la 8 metri, o centrare venită de pe stânga (’90+5, 1-2).

Sepsi:

Niczuly – Aganovic (’46, Bălașa), Ciobotariu, Tamaș, Ispas (’74, Dumitrescu) – Matei, Francisco Junior (’61, Safrano), Păun (’84, Papa) – I. Gheorghe (’61, Rodriguez), Rondon, Ștefănescu.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

„U“ Craiova:

L. Popescu – Vlădoiu (’54, Căpățînă), Zajkov, Raul Silva, Ndong – Crețu, Screciu – Cîmpanu (’66, Mateiu), Baiaram (’62, Roguljic), Ivan – Koljic (’62, Markovic).
Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonașe galbene: Ștefănescu ’83, Bălașa ’90+1 / L. Popescu ’84, R. Silva ’90+2.
Cartonaș roșu: Crețu ’64.
Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Ferencz Tunyogi, Andrei Constantinescu; Andrei Moroiţă.
VAR: Andrei Florin Chivulete, Ionel Valentin Dumitru.
Observatori: Marcel Savaniu (CCA), Cătălin Popa (LPF).

În etapa viitoare, Universitatea Craiova va juca în Bănie împotriva FCSB-ului (30 aprilie, ora 21.00). Sepsi va evolua tot la Sf. Gheorghe, oponentă fiindu-i Farul Constanța (29 aprilie, ora 21.45).

Superliga, play-off – etapa 5:

Vineri, 21 aprilie: Sepsi Sf. Gheorghe – “U” Craiova 1-2.
Sâmbătă, 22 aprilie – ora 20.30: Farul Constanţa – CFR Cluj.
Duminică, 23 aprilie – ora 20.30: FC Rapid – FCSB.

Clasament: 1. Farul 39 puncte (golaveraj 7-6), 2. CFR Cluj 38 (6-5), 3. FCSB 37 (6-4), 4. “U” Craiova 35 (9-7), 5. Rapid 28 (4-8), 6. Sepsi 24 (6-8).

Superliga, play-out – etapa 5:

Sâmbătă, 22 aprilie – ora 15.00: AFC Hermannstadt – FC Argeş, ora 17.30: FC Botoşani – FCU Craiova.
Duminică, 23 aprilie – ora 14.00: Chindia Târgovişte – UTA Arad.
Luni, 24 aprilie – ora 20.30: FC Voluntari – Petrolul Ploieşti.

Clasament: 7. FCU 27 (9-5), 8. Petrolul 27 (4-2), 9. Botoşani 26 (5-1), 10. Hermannstadt 24 (6-3), 11. Voluntari 23 (7-5), 12. U Cluj 23 (5-5), 13. Chindia 19 (2-4), 14. UTA 18 (3-4), 15. Argeş 17 (1-5), 16. Mioveni 11 (0-8).