12.8 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalReal Madrid a umilit-o pe Barca pe „Camp Nou“ şi s-a calificat în finala Cupei Spaniei

Campioana Spaniei şi a Europei, Real Madrid, s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a învins-o miercuri seară fără drept de apel, în deplasare, cu 4-0, pe FC Barcelona, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, pe „Bernabeu“, catalanii se impuseseră cu 1-0.

Golurile „galacticilor“ au fost marcate de Karim Benzema (’50, ’58 – penalti, ’80). Golgheterul francez a contribuit şi la primul gol al oaspeţilor. El i-a oferit pasa decisivă brazilianului Vinicius Junior, care a deschis scorul în prelungirile primei reprize (’45+1). Karim Benzema, câştigătorul Balonului de Aur 2022, a reuşit cu această ocazie a doua triplă consecutivă, după cea din meciul cu Valladolid (6-0), disputat în weekend la Madrid, în LaLiga.

FC Barcelona:

ter Stegen – Araujo, Kounde, M. Alonso (’66, Garcia), Balde – Kessie (’60, Fati), Busquets, Roberto – Raphinha (’66, F. Torres), Lewandowski, Gavi. Antrenor: Xavi Hernandez.

Real Madrid:

Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga – Valverde, Kroos, Modric (’87, Tchouameni) – Rodrygo (’74, Asensio), Benzema (’89, N. Fernandez), Vinicius Junior (’86, Ceballos). Antrenor: Carlo Ancelotti.

În finala Cupei Spaniei, programată pe 6 mai la Sevilla, Real Madrid o va avea adversară pe Osasuna Pamplona. Aceasta a eliminat-o în semifinale pe Athletic Bilbao, după 1-0 în tur şi 1-1 în retur.

Citeşte şi: Cupa României | U Cluj s-a impus la Sibiu și a acces în semifinale