22 C
Știri de ultima orăSportFotbalPreliminarii CE 2024 | România a confirmat în Andorra și doar atât

Preliminarii CE 2024 | România a confirmat în Andorra și doar atât

Naționala României a debutat cu o victorie în Grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024. Tricolorii n-au strălucit în prima repriză, dar s-au mișcat mai bine în cea de-a doua și s-au impus cu 2-0 pe „Estadi Nacional“, în fața Andorrei.

Selecționata condusă de Edward Iordănescu a deschis scorul prin Dennis Mann, după un assist al lui Moruțan (’35, 0-1).
Tricolorii și-au majorat avantajul prin Denis Alibec, care nu l-a iertat pe portar din postura de unu la unu (’51, 0-2). Alibec a mai trimis mingea în poartă și în prima repriză, dar golul său a fost anulat pe motiv de offside (’30).

ANDORRA: Álvarez – C. Rubio, Llovera, Alavedra, San Nicolás – A. Martínez (’72, E. Vales), M. Vales (’60, Guillén), M. Rebés, Joan Cervós (’86, Pujol) – M. Vieira, A. Rosas (’72, R. Fernández). Selecționer: Koldo Álvarez.

ROMÂNIA: Radu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu – R. Marin (’64, T. Băluță), Olaru (’64, M. Marin), Stanciu (’78, Tănase) – Moruțan (’73, Dobre), Alibec, Man (’73, Oct. Popescu). Selecționer: Edward Iordănescu.

Cartonașe galbene: Llovera ’12, M. Robes ’59, ’61 / R. Marin ’23, O. Popescu ’78, R. Drăgușin ’89.
Cartonaș roșu: M. Robes ’61.

A arbitrat: D. Bel (Croația).

În etapa a doua, România va întâlni selecționata scorului Belarus. Meciul va avea loc marți, 28 martie, de la ora 21.45, pe Arena Națională.

Celelalte rezultate din Grupa I: Belarus – Elveția 0-5, Israel – Kosova 1-1.

Clasament: 1. Elveția 3 puncte (golaveraj 5-0), 2. România 3 (2-0), 3. Kosovo 1 (1-1), 4. Israel 1 (1-1), 5. Andorra 0 (0-2), 6. Belarus 0 (0-5).