16.4 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSerie A | Răzvan Marin, assist în Empoli – Sampdoria 1-0

Serie A | Răzvan Marin, assist în Empoli – Sampdoria 1-0

Internaţionalul român Răzvan Marin a contribuit la victoria obţinută de echipa sa, Empoli, în partida de pe teren propriu cu Sampdoria Genova (1-0). Disputa de luni seară a contat pentru etapa 18 din Serie A.

Marin a oferit pasa decisivă la unicul gol al întâlnirii de pe „Stadio Carlo Castellani“, marcat de nigerianul Tyronne Ebuehi (’55). Mijlocaşul român, care a primit un cartonaş galben în minutul 71, a fost integralist în acest meci.

De menționat faptul că Sampdoria a avut un gol anulat pe motiv de offside, reușit de Colley în minutul 90+12.

Empoli: Vicario – Ebuehi (’77, Stojanovic), Ismajili, Luperto, Parisi – Akpa Akpro (’87, Fazzini), Marin, Bandinelli (’63, Haas) – Baldanzi (’63, Pjaca) – Caputo, Satriano (’77, Cambiangi). Antrenor: P. Zanetti.

Sampdoria: Audero – Colley, Nuytinck, Amione (’62, Winks) – Leris (’63, Zanoli), Vieira (’69, Paoletti), Djuricic, Augello – Verre (’62, Sabiri) – Lammers, Gabbiadini. Antrenor: D. Stankovic.

Graţie acestui succes, Empoli a urcat pe locul 12 în clasament, la egalitate de puncte (22) cu Bologna, aflată pe poziţia a unsprezecea.

Serie A, etapa 18:

Clasament oferit de flashscore.ro

Vineri, 13 ianuarie:
Napoli – Juventus Torino 5-1
(Osimhen ’14, ’65, Kvaratshelia ’39, Rrahmani ’55, Elmas ’72 / Di Maria ’42).

Sâmbătă, 14 ianuarie:
Cremonese – Monza 2-3
(Ciofani ’67, Dessers ’83 / Ciurria ’8, Caprari ’19 – penalti, ’55).
Lecce – AC Milan 2-2 (T. Hernandez ’3 – autogol, Baschirotto ’23 / Leao ’58, Calabria ’70.
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan.
Inter Milano – Hellas Verona 1-0 (Lautaro Martinez ’3).

Duminică, 15 ianuarie:
Sassuolo – Lazio Roma 0-2
(Zaccagni ’45+3 – penalti, Felipe Anderson ’90+4).
Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.
Udinese – Bologna 1-2 (Beto ’10 / Sansone ’59, Posch ’80).
Torino FC – Spezia 0-1 (Nzola ’28 – penalti).
Atalanta Bergamo – Salernitana 8-2 (Boga ’5, Lookman ’20 – penalti, ’54, Scalvini ’23, Koopmeiners ’38, Hojlund ’41, Ederson Silva ’61, Zortea ’85 / Dia ’10, Nicolussi ’56).
AS Roma – Fiorentina 2-0 (Dybala ’40, ’82).