13.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalCupa Italiei | AS Roma şi Fiorentina s-au calificat în sferturi

Cupa Italiei | AS Roma şi Fiorentina s-au calificat în sferturi

AS Roma şi Fiorentina s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, în urma meciurilor disputate joi seară.

AS Roma, ocupanta locului al şaptelea în Serie A, s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în faţa formaţiei Genoa, aflată în prezent în liga secundă italiană. Internaţionalul argentinian Paulo Dybala (foto), introdus în joc imediat după pauză, a marcat golul victoriei în minutul 64.
Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa în partida de pe „Stadio Olimpico“. Atacantul George Puşcaş a jucat pentru oaspeţi din minutul 75, informează Agerpres.

Fiorentina a învins la rândul ei în faţa propriilor suporteri, tot cu 1-0, cealaltă formaţie genoveză, Sampdoria, ocupanta penultimului loc în Serie A. Golul care a făcut diferența a fost marcat de mijlocaşul ceh Antonin Barak – foto mai jos (’25).
Sampdoria a încheiat jocul în zece jucători, după ce fundaşul columbian Jeison Murillo a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+3.

Rezultate înregistrate în optimile Cupei Italiei:

Marţi, 10 ianuarie: (+) Inter Milano – Parma 2-1, după prelungiri.
Miercuri, 11 ianuarie: AC Milan – (+) Torino FC 0-1, după prelungiri.
Joi, 12 ianuarie: (+) Fiorentina – Sampdoria Genova 1-0, (+) AS Roma – Genoa 1-0.

Celelalte meciuri din optimi se vor disputa săptămâna viitoare, după următorul program: