11.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalMarkovic și Baiaram, marcatori pentru România U21 în amicalul cu CSA Steaua

Markovic și Baiaram, marcatori pentru România U21 în amicalul cu CSA Steaua

Fotbaliștii clubului Universitatea Craiova, Jovan Markovic și Ștefan Baiaram, și-au trecut numele pe lista marcatorilor în amicalul pe care România U21 l-a susținut astăzi, în Ghencea, contra liderului Ligii 2, CSA Steaua. La final a fost 4-2 pentru tricolorii lui Emil Săndoi.

Jovan Markovic a punctat în minutul 18, dintr-un penalti, egalând la 1, după ce bulgarul Chunchukov deschisese scorul cu două minute mai devreme. La rândul său, Ștefan Baiaram a adus trupa lui Emil Săndoi în avantaj, punctând în minutul 21.
Un alt jucător al Științei, Vladimir Screciu, a început meciul cu banderola pe braț.
Celelalte goluri ale României U21 au fost reușite de Ehmann (’54) și Bîrligea (’80).

Roș-albaștrii au mai punctat și ei până la final prin Ștefan Pacionel (’68), fotbalist crescut în Bănie, de CSJ Știința U Craiova. Acesta și fratele său, Emil, au îmbrăcat pentru o scurtă perioadă și tricoul Universității Craiova.

CSA Steaua:

Repriza 1: Iancu – Drăghici, Wallace, Sabău, Sima – Enceanu, Balgiu, Raicu – Bodișteanu, Chuchunkov, Șt. Pacionel.
Repriza a doua: 12. Blaga – 17. Oroian, 4. Beța (Cpt.), 5. Calestru – 30. Bustea, 6. Mihăescu, 27. S. Pacionel, 99. Troancă, 90. Gheorghe, 18. Răducan
Antrenor:
Daniel Oprița.

România U21:

Repriza 1: Gyenge – Corbu, Screciu, Dican, Țicu – Pop, Grameni – Ișfan, Baiaram, O. Popescu – Markovic.
Repriza 2: Popa (’81, Gorcea) – Sîrbu, Racovițan, Ehmann, Dumitrescu – Lixandru, Farcaș – Miculescu, Pitu (’81, Oroian), R. Ilie, Bîrligea (’81, Mazilu).
Selecționer:
Emil Săndoi.

Următorul test pentru România U21 va avea loc luni, 21 noiembrie, de la ora 13.00, la Pitești, cu FC Argeș.

Reprezentativa Under 21 a României, participantă anul viitor la Campionatul European găzduit de țara noastră împreună cu Georgia, s-a reunit luni, 14 noiembrie, pentru un stagiu de pregătire. Întrucât acțiunea nu se desfășoară într-o fereastră de meciuri internaționale FIFA, multe federații au renunțat la organizarea de meciuri amicale pentru selecționatele U21. În acest context s-a decis ca naționala pregătită de Emil Săndoi să susțină cele două jocuri de verificare cu CSA Steaua și FC Argeș.