19.8 C
Știri de ultima orăSportFotbalConference League / CFR Cluj, doar un punct, FCSB, atât s-a putut!

Conference League / CFR Cluj, doar un punct, FCSB, atât s-a putut!

CFR Cluj și FCSB nu au început prea bine aventura în grupele Conference League 2022. Campioana României a smuls in extremis un punct din deplasarea din Kosovo, în timp ce FCSB a pierdut duelul de la Londra, cu West Ham, chiar dacă s-a aflat la conducerea jocului mai bine de 60 de minute.

Campioana României CFR Cluj a smuls cu şansă un egal cu echipa kosovară FC Ballkani, 1-1 (0-0), joi seară, pe Stadionul „Fadil Vokkri” din Prishtina. Yuri Matias (90+1) a salvat-o pe CFR de la un eşec ruşinos în Kosovo, după ce formația gazdă deschisese scorul prin Armend Thaci (65).

FC Ballkani: Stivi Frasheri – Armend Thaci (căpitan), Lumbardh Dellova, Bajram Jashanica, Astrit Thaqi – Meriton Korenica (Lucas Cardoso, 75), Qendrim Zyba (Leotrim Bekteshi, 79), Lindon Emerllahu – Nazmi Gripshi, Albion Rrahmani (Albin Berisha, 84), 17. Ermal Krasniqi (Leonit Abazi, 84). Antrenor: Ilir Daja.

CFR Cluj: Simone Scuffet – Christopher Braun, Yuri Matias, Andrei Burcă, Mario Camora (căpitan) – Bismark Adjei-Boateng (Mihai Bordeianu, 73), Vito Hammershoej-Mistrati (Adrian Păun, 46), Lovro Cvek (Sergiu Buş, 86) – Ciprian Deac (Claudiu Petrila, 73), Emmanuel Yeboah, Roger (Cephas Malele, 62). Antrenor: Dan Petrescu.

În celălalt meci al grupei, Sivasspor și Slavia Praga au înregistrat același rezultat, scor 1-1.

FCSB a crezut în miracol

Cealaltă formație din România prezentă în grupele Concerence, FCSB, a cedat în fața lui West Ham United cu scorul de 3-1 (0-1), joi seară, pe London Stadium, în Grupa B.

FCSB a făcut o primă repriză perfectă şi a condus cu 1-0 la pauză, prin golul lui Andrei Cordea (34), dar totul s-a rupt în repriza secundă, după penaltiul obținut de londonezi. Jarrod Bowen (69 – penalty) a marcat, iar apoi Emerson (75) şi Michail Antonio (90) au închis tabela.

Jucătorii ambelor echipe au purtat banderole negre în semn de doliu pentru moartea Reginei Elisabeta a II-a. Meciul a fost precedat de un moment de reculegere, în timpul căruia spectatorii au început să cânte „God Save The Queen”, iar suporterii echipei FCSB li s-au alăturat.

West Ham: Alphonse Areola – Vladimir Coufal, Thilo Kehrer, Angelo Ogbonna (Craig Dawson, 90+2), Emerson – Flynn Downes, Declan Rice (căpitan), Manuel Lanzini (Lucas Paqueta, 46) – Maxwel Cornet (Pablo Fornals, 68), Gianluca Scamacca (Michail Antonio, 46), Said Benrahma (Jarrod Bowen, 46). Antrenor: David Moyes.

FCSB: Ştefan Târnovanu – Valentin Creţu, Joyskim Dawa (Denis Haruţ, 87), Joonas Tamm, Risto Radunovic – Darius Olaru (Octavian Popescu, 71), Malcom Edjouma, Răzvan Oaidă (Eduard Radaslavescu, 90) – Andrei Cordea, Andrea Compagno (David Miculescu, 70), Florinel Coman (Bogdan Rusu, 90+1). Antrenor: Nicolae Dică.

În celălalt meci al grupei, Anderlecht a învins-o pe Silkeborg cu 1-0.