8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLevski Sofia a câştigat Cupa Bulgariei pentru a 26-a oară

Levski Sofia a câştigat Cupa Bulgariei pentru a 26-a oară

Levski Sofia a cucerit al 26-lea său trofeu în Cupa Bulgariei, după ce a învins-o în finală, cu 1-0, pe ŢSKA Sofia, câştigătoarea ediţiei de anul trecut, informează Agerpres. Levski, antrenată de Stanimir Stoilov, s-a impus duminică prin golul marcat de Ilian Stefanov (’57).

Este primul trofeu câştigat de Levski în cupă după 15 ani de la precedentul succes, din 2007, şi care a pus capăt unui blestem, după ce a pierdut alte trei finale în această perioadă.

În palmaresul Cupei Bulgariei, Levski are acum 26 de trofee, cu cinci mai multe ca rivala ŢSKA, în timp ce Slavia ocupă locul trei cu opt trofee.

Ludogoreţ Razgrad a cucerit în acest sezon un nou titlu de campioană a Bulgariei.

Citeşte şi: Liverpool a câştigat Cupa Angliei pentru a opta oară