21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalFCU Craiova – UTA Arad 1-0 / Kovacic a adus liniștea în tabăra olteană. Arădenii s-au ales cu nervii!

FCU Craiova a reușit să-și îndeplinească misiunea duminică seară, pe teren propriu, în meciul cu UTA Arad, impunându-se la limită, scor 1-0. Disputa a contat pentru etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1.

Craiovenii au deschis scorul prin Kovacic, care adeviat balonul în poartă, de la 6 metri, după o centrare a lui Baeten, dintr-o lovitură liberă (’50, 1-0). Arădenii au contestat vehement lovitura liberă din care a ieșit golul.

Oaspeții au fost la un pas de egalare în minutul 60, dar Miculescu a ratat cu poarta goală, după o pasă primită din stânga, de la Otele. Au mai avut un șut periculos al lui Matei, dar mingea a trecut puțin peste poartă (’70). O altă mare ocazie a arădenilor i-a aparținut lui Rareș Pop, aflat la debutul în Liga 1, reluarea acestuia din interiorul careului mic fiind imprecisă (’83).

Statistică oferită de flashscore.ro

FCU: R. Popa – Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah (’46, Marquet), V. Achim (’46, D. Albu) – Baeten (’70, V. Pop), Bauza (’79, Cl. Bălan), Van Durmen – Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

UTA: F. Iacob (’5, D. Balauru) – Vukcevic, Medjmorec, Benga, Shlyaov – Vorobjovas (’64, Isac), Batha, Ubbink (’78, Dangubic) – Miculescu (’79, R. Pop), Laukzemis (’64, Matei), Otele. Antrenor: Ionuț Badea.

Cartonașe galbene: V. Pop ’83, R. Popa ’90 / Batha ’5, Balauru ’49.

Au arbitrat: Sorin Costreie – Vladimir Urzică, Ionuț Bobe; Bogdan Dumitrache.

Observatori: Eduard Dumitrescu (CCA), Marian Ivan (Brașov).

În etapa viitoare, FCU Craiova va evolua în Giulești, contra Rapidului. Meciul este programat luni, 9 mai, de la ora 20.30.

La rândul său, UTA va juca la Arad cu CS Mioveni, sâmbătă, 7 mai, de la ora 15.00.

Nicolo Napoli: „Ne-am îndeplinit obiectivul“

Antrenorul echipei oltene, Nicolo Napoli, a anunțat că jucătorii săi au îndeplinit obiectivul din acest sezon, salvarea de la retrogradare.

„Meciul a început foarte bine pentru noi, dar după 20 de minute ne-am retras în jumătatea noastră de teren. Adversarii au avut multe ocazii de gol, a apărat bine portarul nostru, Popa. În repriza a doua am început bine, am reușit să înscriem. Apoi am făcut faza defensivă bine. Am câștigat acest meci și ne-am salvat de la retrogradare, acesta era obiectivul nostru. Ne-am îndeplinit obiectivul. Vedem ce va fi în ultimele două partide. Mergem să câștigăm meciul cu Rapid“, a spus Nicolo Napoli.