12.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Real Madrid a pierdut cu Chelsea, dar s-a calificat în semifinale

Real Madrid s-a calificat cu emoţii în semifinalele Ligii Campionilor. Gruparea blanco a pierdut în faţa deţinătoarei trofeului, Chelsea, scor 2-3 (0-1, 1-3), după prelungiri, marţi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală. Meciul tur fusese câştigat de “galactici” cu 3-1.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a revenit pe “Bernabeu” de la 0-3! Rodrygo (‘80) şi Benzema (‘96) au înscris pentru liderul din Spania. Până atunci marcaseră băieţii lui Thomas Tuchel, prin Mason Mount (‘15), Antonio Ruediger (‘51) şi Timo Werner (‘75).

Real Madrid va juca a 15-a sa semifinală în Champions League, contra învingătoarei dintre Atletico Madrid şi Manchester City (0-1 în tur). Acest duel va avea loc astăzi, de la ora 22.00 (Digi Sport 1).

Chelsea este prima echipă engleză care reuşeşte să înscrie trei goluri pe “Bernabeu” de la Manchester United în semifinala CCE din 1968, încheiată cu 3-3.

Real Madrid a aliniat cel mai vârstnic “unsprezece” din istoria sa în Liga Campionilor (29 de ani şi 293 zile).

Real Madrid: Thibaut Courtois – Daniel Carvajal, Nacho Fernandez (’88, Lucas Vazquez), David Alaba, Ferland Mendy (’78, Marcelo) – Luka Modric, Casemiro (’78, Rodrygo), Toni Kroos (’73, Eduardo Camavinga) – Federico Valverde, Karim Benzema, Vinicius Junior (‘115, Dani Ceballos).
Antrenor:Carlo Ancelotti.

Chelsea: Edouard Mendy – Reece James, Thiago Silva, Antonio Ruediger, Marcos Alonso – Ngolo Kante (‘100, Hakim Ziyech), Ruben Loftus-Cheek (‘106, Saul Niguez), Mateo Kovacic (‘106, Jorginho) – Mason Mount, Timo Werner (’83, Christian Pulisic, 83), Kai Havertz.
Antrenor:Thomas Tuchel.

În celălalt meci al serii de marţi, Bayern Munchen a remizat cu Villarreal pe “Allianz Arena” şi a fost eliminată în sferturi, deoarecere “Submarinul galben” câştigase în Spania cu 1-0.

Astăzi, de la ora 22.00, se vor desfăşura celelalte două meciuri retur din sferturi: Atletico Madrid – Manchester City (în tur 0-1), respectiv Liverpool – Benfica (3-1).

Citeşte şi: Patru victorii şi o înfrângere, bilanţul CCJ al Universităţii Craiova din weekend