9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRomânia U21 – Finlanda U21 2-1 / Victorie chinuită, dar meritată

România U21 – Finlanda U21 2-1 / Victorie chinuită, dar meritată

Naționala Under 21 a României s-a impus, scor 2-1, în amicalul susținut vineri seară, pe stadionul „Arcul de Triumf“, în fața reprezentativei similare a Finlandei.

Nordicii au deschis scorul Suhonen, care a profitat de o necoordonare a defensivei noastre (’41, 0-1).

Acțiunile tricolorilor au avut sorți de izbândă spre final. Egalitatea a restabilit-o Birligea, după un assist al lui Miculescu (’87, 1-1).

Lovitura de grație a venit în primul minut al prelungirilor și a fost semnată de David Miculescu (’90+1, 2-1).

Partida a fost arbitrată de o brigadă feminină, din România. La centru a fost Iuliana Demetrescu, iar la cele două linii Petruța Iugulescu și Mihaela Țepușă. Al patrulea oficial a fost Ana Maria Terteleac.

România U21: M. Popa – Telcean, Screciu, Farcaș, A. Dumitrescu – Cîmpanu (’67, Miculescu), A. Mărginean (’67, Dr. Albu), Dican (’46, Grameni), Petrila – Markovic (’67, Birligea), I. Stoica (’75, Baiaram).
Selecționer:
Florin Bratu.

Finlanda U21: Sinisalo (’75, Leislahti) – Hamalainen (’67, Hyvarinen), Tihi, Koski (’67, Vainionpaa), Tauriainen (’56, Peltola) – Antman (’56, Hannola), Suhonen (’67, Vidjeskog), Marhiev (’67, Vaananen), Rale – Skytta (’75, Jokelainen), Ablade (’75, Kilo).
Selecționer: Juha Malinen.

Următorul test al României U21 va avea loc marți, 29 martie, de la ora 17.00, la Rabat, împotriva Marocului.

România şi Georgia vor găzdui turneul final al Campionatului European Under-21 din 2023, ambele echipe fiind calificate direct din postura de organizatoare.