19.8 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalMaxim a contribuit din plin la victoria lui Gaziantep în fața Galatei

Maxim a contribuit din plin la victoria lui Gaziantep în fața Galatei

Internaţionalul român Alexandru Maxim a dat un gol şi două pase de gol pentru Gaziantep în meciul câştigat duminică, pe teren propriu, cu Galatasaray Istanbul, scor 3-1, în etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Oaspeţii au deschis scorul prin francezul Bafetimbi Gomis (’34).
Fundaşul senegalez Papy Djilobodji (’45+4) a restabilit egalitatea înainte de pauză din pasa lui Maxim. Mijlocaşul român a transformat apoi un penalti (’71), aducând echipa gazdă în avantaj. Maxim a fost coautor şi la ultimul gol, semnat de Joao Figueiredo (’81).

Maxim, care a fost convocat la echipa naţională pentru meciurile amicale cu Grecia şi Israel, a jucat tot meciul şi are 11 goluri înscrise în 23 de partide.

Fundaşul Alin Toşca a fost integralist şi el la Gaziantep.

La Galatasaray, Olimpiu Moruţan a fost titular, a jucat 69 de minute şi a primit un cartonaş galben.
Alexandru Cicâldău a rămas pe banca de rezerve.