24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalPremier League / „Diavolii“ s-au jucat cu Leeds şi au fost la un pas să se „ardă“

Manchester United a învins duminică, în deplasare, cu scorul de 4-2, formaţia Leeds United, după un meci cu peripeţii. Partida a contat pentru etapa 26 din Premier League.

„Diavolii“ au condus cu 2-0 pe stadionul „Ellan Road“, prin golurile marcate de Harry Maguire (’34) şi Bruno Fernandes (’54) şi au cam luat piciorul de pe „acceleraţie“. Leeds a profitat de somnolenţa instalată în apărarea adversă şi a restabilit egalitatea după pauză, graţie reuşitelor lui Rodrigo (’53) şi Raphina (’54).

Treziţi de situaţie, Manchester United a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj în minutul 70, în urma golului lui Fred. Rezultatul final l-a stabilit de Anthony Elanga (’88).

În urma acestui succes, Manchester United a acumulat 46 de puncte şi şi-a consolidat poziţia a patra în clasament. Aceasta asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Leeds: Meslier – Ayling, Llorente (Gelhardt), Struijk, Dallas – Forshaw, Koch (’31, Firpo) – James, Klich, Harrison (’46, Raphinha) – Rodrigo. Antrenor: Marcelo Bielsa.

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw – Pogba (’67, Fred), McTominay – Lingard (’67, Elanga), Fernandes, Sancho – Ronaldo (’85, Varane). Antrenor: Ralf Rangnick.

Premier League, etapa 26:

Sâmbătă, 19 februarie:
West Ham United – Newcastle United 1-1 (Dawson ’32 / Willock ’45+1)
Southampton – Everton 2-0 (Armstrong ’52, Long ’84)
Liverpool – Norwich City 3-1 (Mane ’64, Salah ’67, Diaz ’81 / Rashica ’48)
Arsenal Londra – Brentford 2-1 (Smith-Rowe ’48, Saka ’79 / Norgaard 90+3)
Crystal Palace – Chelsea Londra 0-1 (Ziyech ’89)
Brighton – Burnley 0-3 (Weghorst ’21, Brownhill ’40, Lennon ’69)
Aston Villa – Watford 0-1 (Bonaventure ’78)
Manchester City – Tottenham 2-3 (Gundogan ’33, Mahrez ’90+2 – penalti / Kulusevski ‘4, Kane ’59, ’90+5).

Duminică, 20 februarie:
Leeds United – Manchester United 2-4 (Rodrigo ’53, Raphinha ’54 / Maguire ’34, Fernandes ’45, Fred ’70, Elanga ’88).
Wolverhampton – Leicester City 2-1 (Neves ‘9, Podence ’66 / Lookman ’41)