14 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga / Real Madrid, ținută-n loc de Villarreal. A revenit Gareth Bale!

LaLiga / Real Madrid, ținută-n loc de Villarreal. A revenit Gareth Bale!

Fără Karim Benzema, accidentat, Real Madrid a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut sâmbătă, pe terenul formației Villarreal, din etapa 24 din LaLiga. De menționat că în unsprezecele „galacticilor“ a revenit Gareth Bale. Real Madrid, liderul campionatului, este acum la 4 puncte de a doua clasată, Sevilla FC, care vineri a învins-o acasă cu 2-0 (Papu Gomez ’70), Rafa Mir ’75) pe Elche.

Sâmbătă, Atletico Madrid, deţinătoarea titlului, s-a impus dramatic în faţa lui Getafe, cu 4-3, pe stadionul „Wanda Metroplitano“. Gazdele au ratat un penalti, prin Lis Saurez, în minutul 9, şi au avut un jucător eliminat Felipe, în minutul 58. Golurile au fost marcate de Correa (’20, ’45+4), Cunha (’27), Hermoso (’89), pentru învingători, respectiv Mayoral (’30), Unal (’37 – penalti, ’42 – penalt’), pentru învinși.