13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalPremier League / United şi Tottenham au câştigat restanţele. Vezi programul etapei 23!

Manchester United şi Tottenham Hotspur au câştigat meciurile restante contând pentru etapa a 17-a din Premier League, disputate miercuri seară.

United a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Brentford FC. Golurile „diavolilor“ au fost înscrise în repriza secundă de Anthony Elanga (’55), Mason Greenwood (’62) şi Marcurs Rashford (’77). Pentru gazde a marcat Ivan Toney (’85).

Brentford: Lossl – Pinnock, Jansson, Bech Sorensen – Roerslev Rasmussen, Jensen (’64, Wissa), Norgaard, Janelt (’64, Baptiste), Canos (’64, R. Henry) – Mbeumo, Toney. Antrenor: T. Frank.

Manchester United: de Gea – Dalot, Lindelof, Varane, Telles – Fred, McTominay (’84, Matic) – Greenwood (’71, Rashford), Fernandes, Elanga – Ronaldo (’71, Maguire). Antrenor: R. Rangnick.

Joc disputat pe „King Power Stadium“

Tottenham s-a impus la rândul său, cu 3-2, pe terenul lui Leicester City. Londonezii au marcat ultimele două goluri în prelungirile reprizei secunde, prin olandezul Steven Bergwijn (’90+5 şi ’90+7).
Leicester a condus de două ori, prin reuşitele lui Patson Daka (’24) şi James Madison (’76). Spurs a egalat mai întâi prin Harry Kane (’38), înainte ca Bergwijn, intrat în joc în minutul 79, să întoarcă rezultatul în finalul partidei.

Leicester: Schmeichel – Choudhury, Soyuncu, Vestergaard – Albrighton, Maddison, Tielemans, Dewsbury-Hall (’88, Soumare), Thomas (’53, Justin) – Daka (’75, Barnes), Lookman. Antrenor: B. Rodgers.

Tottenham: Lloris – Tanganga, Sanchez, Davies – Emerson Royal (’46, Doherty), Skipp, Winks (’74, Lo Celso), Hojbjerg, Reguilon (’79, Bergwijn) – Lucas Moura, Kane. Antrenor: A. Conte.

În urma acestui succes, Tottenham a urcat pe poziţia 5 în clasament, devansându-le cu un punct pe Arsenal Londra, care a coborât pe locul 6, şi pe Manchester United, care se menţine pe 7.