10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalManchester United s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei

Manchester United s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei

Manchester United s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei, după ce a învins luni seară, pe „Old Trafford“, cu scorul de 1-0, formaţia Aston Villa. Acesta a fost ultimul meci din turul al treilea al competiţiei.

„Diavolii“ au marcat golul victoriei în prima repriză, prin Scott McTominay. Acesta a trimis balonul cu capul în plasă din interiorul careului, după o centrare perfectă a lui Fred (‘8).
De menţionat faptul că Aston Villa a avut două goluri anulate pe parcursul reprizei secunde! La primul s-a dictat un fault în atac, iar la cel de-al doilea s-a invocat o poziţie de offside.

Ronaldo a fost menajat

Antrenorul lui Manchester United, Ralf Rangnick, nu l-a utilizat în acest joc pe Cristiano Ronaldo. Starul portughez a acuzat unele probleme musculare. Cât despre meci, Rangnick s-a declarat mulţumit de evoluţie.

„Cred că toată lumea aştepta o reacţie din partea băieţilor după eşecul cu Wolves. Şi cred că reacţia a fost bună. Am făcut o primă repriză bună, am ţinut-o pe Villa în pressing pe tot terenul şi am marcat un gol frumos. În partea a doua a fost o luptă aprigă pentru cucerirea centrului terenului. Am reuşit să controlăm jocul până la final, chiar dacă au fost momente când am fost supuşi presiunii de către Aston Villa. Nu a fost un joc uşor. Consider că am făcut progrese şi asta mă bucură foarte mult“, a declarat Ralf Rangnick, la final.

Manchester Utd.: de Gea – Dalot, Lindelof, Varane, Shaw – McTominay, Fred – Rashford (’86, Elanga), B. Fernandes (’85, Lingard) – Greenwood, Cavani (’72, Van den Beek). Antrenor: R. Rangnick.

Aston Villa: Martinez – Cash, Konsa, Mings, Targett – McGinn, Luiz, Ramsey (’86, Philogene-Bidace) – Buendia (’79, El-Ghazi), Ings, Watkins. Antrenor: S. Gerrard.

Cele două formaţii se vor întâlni din nou la sfârşitul acestei săptămâni, într-o partidă contând pentru etapa a 22-a din Premier League.

Manchester United va înfrunta în turul următor al Cupei Angliei formaţia de ligă secundă Middlesbrough.

(+) Peterborough United – Bristol Rovers 2-1
(+) QP Rangers – Rotherham United 1-1, după prelungiri; 8-7, la loviturile de departajare

Manchester United – Aston Villa 1-0

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în şaisprezecimile de finală.

Citeşte şi: LaLiga / Karim Benzema a depăşit 300 de goluri marcate pentru Real Madrid