5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLigue 1 / Chinul de pe lume fără Messi și Neymar. PSG, doar remiză în derbiul cu Lyon

PSG abia a scos un punct din deplasarea de duminică, din etapa a 20-a din Ligue 1, cu Olympique Lyon. A fost 1-1, dar cu menţiunea că parizienii au avut foarte mulţi absenţi importanţi. Unii n-au participat fiind infectaţi cu noul coronavirus, cum ar fi Donnarumma, Di Maria, Draxler, Danilo, Kurzawa şi Messi, ultimul fiind menajat post Covid-19. Alţii au fost accidentaţi, iar lista îi cuprinde pe Neymar şi Letellier. Au fost şi jucători care au părăsit-o pe PSG pentru Cupa Africii pe Naţiuni, cum ar fi senegalezii Abdou Diallo şi Idrissa Gueye şi marocanul Achraf Hakimi.

Nici OL nu a stat prea bine. Din pricina infectării cu Covid nu a contat pe Thiago Mendes. Au fost şi trei accidentaţi: Denayer, Diomande şi Reine-Adelaide. OL are şi ea participanţi la CAN, în speţă Tino Kadewere (Zimbabwe), Islam Slimani (Algeria) şi Karl Toko Ekambi (Camerun).

În fine, Lyon a deschis scorul prin Paqueta în minutul 7, iar Kehrer a egalat în minutul 76 pentru parizieni.

OL: Lopes – Da Silva, Boateng, Lukeba – Dubois, Guimaraes (’90+1, Gusto), Caqueret, Emerson – Paqueta (’71, Cherki), Aouar – Dembele. Antrenor: P. Bosz.

PSG: Navas – Dagba (’69, Kehner), Marquinhos, Kimpembe, Mendes – Herrera (’69, Michut), Paredes (’69, Simons), Verratti – Wijnaldum (’83, E. Dina), Icardi, Mbappe. Antrenor: M. Pochettino.

ora 20.00: Angers – St. Etienne

Citeşte şi: LaLiga / Karim Benzema a depăşit 300 de goluri marcate pentru Real Madrid