3.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalFC Barcelona şi Real Madrid, calificate cu emoţii în optimile Cupei Regelui

FC Barcelona şi Real Madrid, calificate cu emoţii în optimile Cupei Regelui

Decimată de absenţe, FC Barcelona s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale Cupei Regelui. Catalanii au trecut cu greu, scor 2-1, de Linares, o formaţie de liga a treia. De menţionat faptul că Barca a fost condusă o bună parte din meciul de miercuri seară, de pe „Estadio Municipal de Linarejos“ (10.000 de spectatori).

Gazdele au deschis scorul prin Hugo Diaz (’19), cu o lovitură de cap.
FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a reuşit să întoarcă scorul abia în repriza secundă. Ousmane Dembele a egalat după un assist al lui Mingueza (’63), iar Ferran Jutgla a stabilit rezultatul final şi calificarea după un o colaborare cu Nico (’69).

Acesta a fost primul meci pentru „veteranul“ brazilian Dani Alves de la revenirea sa la Barca.

Linares: Razak – Perejon, Guerrero, Gomez Meneses, Barbosa Leon – Sanchidrian Barragan (’88, Luna), Rodri, Melendez (’56, Carracedo), Carnicer (’56, Marin) – Hugo Diaz (’70, Etxaniz; ’88, Castillo Ortega), Copete. Antrenor: A. Gonzales.

FC Barcelona: Neto – Mingueza, Araujo (’46, Pique), Garcia – Busquets – Alves, Nico, Puig (’46, de Jong; ’74, Sanz), Alba – Akhomach (’46, Dembele), Jutgla. Antrenor: Xavi Hernandez.

Real Madrid, calificare ceva mai uşoară

Nici liderul din LaLiga, Real Madrid, nu a avut o misiune prea uşoară pe terenul altei echipe de liga a treia, CD Alcoyano. Dar s-a impus mult mai clar decât rivala FC Barcelona, cu 3-1.

Eder Militao a deschis scorul pe „Estadio El Collao“ din Alcoy în minutul 39.
„Galacticii“ s-au văzut egalaţi în minutul 66, golul gazdelor fiind semnat de Dani Vega.
Real a revenit în avantaj prin Marco Asensio (’77) şi a stabilit scorul final în urma unui autogol semnat de Jose Juan (’79).

De menţionat faptul că Alcoyano a eliminat-o pe Real Madrid din Copa del Rey în sezonul trecut, în aceeaşi fază!

Alcoyano: Jose Juan – Lillo, Blanco Moreno (’60, R. Gonzales), Ferriz, Carbonell (’80, Revert) – Casanova, Miranda (’60, I. Garcia) – Javier Anton, Dani Vega (’80, J. Garcia), Escudero Jara (’60, Juli) – El Ghezouani. Antrenor: V. Parras.

Real Madrid: Lunin – Fernandez, Militao, Alaba (’86, Vallejo), Marcelo – Valverde, Casemiro, Camavinga (’78, Isco) – Rodrygo (’86, Ceballos), Diaz (’48, Asensio), Hazard (’78, Kroos). Antrenor: C. Ancelotti.

Real Madrid şi FC Barcelona se vor înfrunta pe 12 ianuarie, în Arabia Saudită, în semifinalele Supercupei Spaniei, un prim Clasico din 2022.

Rezultatele înregistrate până acum în şaisprezecimile de finală ale Cupei Regelui:

Marţi, 4 ianuarie:
SD Ponferradina (D2) – (+) Espanyol Barcelona 2-4 (1-1, după prelungiri; 1-3 la penaltiuri).

ora 21.00: Atletico Mancha Real (D4) – Athletic Bilbao, Almeria (D2) – Elche;
ora 22.30: Rayo Majadahonda (D3) – Atletico Madrid.

Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în optimile de finală.

Citeşte şi: Serie A / Echipele din Italia revin în câmpul muncii. Programul meciurilor din etapa 20