9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalFCU - Voluntari 0-2 / Eugen Trică, exasperat: „Echipa a jucat până în minutul 77“

FCU – Voluntari 0-2 / Eugen Trică, exasperat: „Echipa a jucat până în minutul 77“

FCU Craiova a pierdut, scor 0-2, partida susţinută duminică, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Voluntari. Ilfovenii au marcat prin Gabi Tamaş (’77) şi Ion Gheorghe (’81). În urma acestui rezultat, gruparea din Bănie a rămas pe locul 14.

FCU: R. Popa – Negru, Kovacic, Diallo (’63, Gajic), Huyghebaert – Asamoah, D. Albu (’63, Baeten), Marquet – Sidibe (’85, Raicea), Cl. Bălan (’61, Buşu), Bauza (’85, Ondaan). Antrenor: Eugen Trică.

Voluntari: M. Popa – Veiga (’74, C. Costin), Tamaş (’85, Tavares), Armaş, Briceag – Meleke, Droppa – Veiga Lopes (’85, Fulop), Raţă, I. Gheorghe (’88, Golan) – Nemec (’88, Merloi). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Baeten ’82 / Tamaş ’34.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac, Ferencz Tunyogi; Robert Avram.

Eugen Trică: „Dacă se termina meciul 0-0 eram foarte supărat“

La finalul întâlnirii, Eugen Trică, a explicat cu greu eşecul, fiind de părere că elevii săi au controlat meciul până la primirea primului gol.

Statistică oferită de flashscore.ro

„Ce pot să spun? Echipa a jucat până în minutul 77, când am primit acel gol din fază fixă. Băieții s-au achitat foarte bine de sarcini. Am încercat să-i blocăm și în mare parte i-am blocat foarte bine. Știam că toată construcţia lor pleacă de la Tamaş şi că tot timpul joacă cu mingi în lateral. Am încercat și am reușit, prin Bauza și Sidibe, să-i blocăm. Păcat că nu reușim să marcăm. Am avut câteva situații, am încercat să jucăm foarte rapid pe recuperarea balonului, numai că ajungem acolo și nu reușim să fructificăm ocaziile. Dacă se termina meciul 0-0, în minutul 77, eram foarte supărat, pentru că până atunci, nu știu dacă ne-a pus probleme Voluntari. A venit acea fază fixă, a venit și al doilea gol, pe o greșeală personală și cam așa s-a scris istoria. Sunt dezamăgit pentru că nu reușim să marcăm un gol. Cred că trebuie mai multă concentrare, să fim mai lucizi și aici mă refer la un șut la poartă, la ultima pasă. Aici am suferit și la ultima etapă, și la meciul cu CFR“, a spus Eugen Trică.

FCU, cinci meciuri consecutive fără victorie

Pentru FCU Craiova urmează trei meciuri cruciale până la pauza de iarnă: cu Academica Clinceni (acasă), Chindia Târgovişte (deplasare) şi CS Mioveni (acasă). Eugen Trică a admis că presiunea este mare, dar că jucătorii săi trebuie să să obţină rezultate bune dacă vor linişte de sărbători.

„Normal că e presiune și pentru jucători, și pentru mine, ne asumăm asta. Suporterii sunt nemulțumiți, vor mai mult. Dar asta ne dorim și noi, numai că atât s-a putut până la momentul ăsta. Să sperăm că lucrurile intră în normal. Urmează meciurile cu Clinceni, la Chindia și cu Mioveniul, în care încercăm să scoatem maximum. Nu e vorba de program facil aici, aceste meciuri se joacă pe viață și pe moarte, sunt adevărate finale, așa trebuie să le abordăm. Ați văzut că și Clinceniul a câștigat cu Dinamo, au un moral bun. Trebuie să intrăm cu altă determinare, mai concentrați pe finalizare“, a precizat antrenorul oltenilor.