10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalMonchengladbach a surclasat-o pe Bayern Munchen în Cupa Germaniei

Monchengladbach a surclasat-o pe Bayern Munchen în Cupa Germaniei

Borussia Monchengladbach a surclasat-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-0, miercuri seara, pe teren propriu, într-un meci din şaisprezecimile de finală ale Cupei Germaniei. Aceasta este cea mai drastică înfrângere suferită de bavarezi în competiţie, după un 1-5 cu FC Koln în 1972, în sferturile de finală, notează AFP, citat de Agerpres.

„Sunt absolut şocat. Pur şi simplu nu am fost acolo. Ne-am lăsat dominaţi în toate situaţiile. A fost un ‘blackout’ colectiv“, a declarat directorul sportiv al lui Bayern, Hasan Salihamidzic.

Deţinătoarea numărului de trofee în Cupa Germaniei (20), Bayern a fost eliminată din competiţie în aceeaşi fază şi în sezonul trecut, însă la loviturile de departajare, de echipa de eşalon secund Holstein Kiel.

Jucătorii antrenaţi de Julian Nagelsmann veneau după 12 victorii în ultimele 13 partide în toate competiţiile. Singurul eşec a fost consemnat pe 3 octombrie, 1-2 cu Eintracht Frankfurt, acasă.

Bayern a fost condusă cu 3-0 de Borussia după doar 21 de minute. Fostul internaţional francez de juniori Kouadio Kone (20 ani) a deschis scorul după doar două minute. Fundaşul algerian Ramy Bensebaini a reuşit o dublă (’15, 21-penalty), iar după pauză a fost imitat de atacantul elveţian Breel Embolo (’51, ’57).

Monchengladbach: Sommer – Ginter, Elvedi, Beyer (’54, Netz) – Scally (’69, Hermann), Zakaria, Kone, Bensebaini – Hofmann (’73, Neuhaus), Stinndl (’69, Plea) – Embolo (’73, M. Thuram).

Bayern: Neuer – Pavard, Upamecano (’55, Sule), Hernandez, Davies (’55, Coman) – Kimmich, Goretzka (’64, Tolisso) – Gnabry (’67, Stanisic), Muller, Sane – Lewandowski.

(+) Borussia Dortmund – Ingolstadt (II) 2-0
Osnabruck (II) – (+) Freiburg 2-2, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare
FC Nurnberg (II) – (+) Hamburger SV (II) 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
(+) Mainz – Arminia Bielefeld 3-2, după prelungiri

Miercuri, 27 octombrie:
Mannheim (III) – (+) Union Berlin 1-3, după prelungiri
(+) VfL Bochum – FC Augsburg 2-2, după prelungiri, 5-4 la loviturile de departajare
Dynamo Dresda (II) – (+) St Pauli (II) 2-3, după prelungiri
Bayer Leverkusen – (+) Karlsruhe (II) 1-2
(+) Hannover (II) – Fortuna Dusseldorf (II) 3-0
(+) Borussia Monchengladbach – Bayern Munchen 5-0
VfB Stuttgart – (+) FC Koln 0-2
Jahn Regensburg (II) – Hansa Rostock (II) 3-3, după prelungire; 2-4, la loviturile de departajare
Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în optimi.

Citeşte şi: LaLiga / FC Barcelona, învinsă şi de Rayo! Catalanii i-au făcut vânt lui Ronald Koeman