10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 2 / Eugen Trică a revigorat-o pe Viitorul Pandurii. Vezi cum arată situaţia în clasament!

Viitorul Pandurii Târgu Jiu a bifat a treia victorie în ultimele patru etape, cu Eugen Trică pe bancă. Gorjenii s-au impus cu 3-1 în Moldova, în faţa formaţiei Poli Iaşi, în etapa a 11-a din Liga 2. Golurile oltenilor au fost reuşite de Core (‘9), Ţegle (’30) şi Acosta (’88). Gazdele au replicat prin Camara (’58).

Eugen Trică a mizat pe următorii jucători: Eftimie – Buleică (’39, Ciul; ’82, Misarăș), Sveicauskas, Core, Copaci – Țegle, Felipe Acosta – Vulpe, Al. Dulca, Dodoi (’21, Doumbia), Mitrică (’46, Gîrbiță).

„Mă bucur foarte mult de cele trei puncte. Am făcut un joc foarte bun, am dominat, am avut posesie, am avut agresivitate, practic în prima repriză nu le-am dat nicio șansă celor de la Poli Iași. A doua repriză am scârțâit puțin. Era și normal ca Poli Iași să preseze, au și marcat gol și am intrat într-o degringoladă care nu mi-a plăcut deloc. După care am revenit, am marcat al treilea gol și totul s-a liniștit. Sunt foarte importante cele trei puncte. Vreau mult, mult mai mult. Trebuie să acumulăm puncte și să urcăm cât mai repede în clasament. Avem o echipă bună și jucăm fotbal. Obiectivul este să acumulăm cât mai multe puncte”, a declarat Eugen Trică, pentru liga2.prosport.ro.

Liga 2, etapa 11:

Joi, 21 octombrie:
Petrolul Ploieşti – CSA Steaua 2-0 (Diarra ’57, ’64)
Vineri, 22 octombrie:
AFC Buzău – Unirea Slobozia 1-1 (Paţurcă ’55 – penalti / Afalna ’33)
Sâmbătă, 23 octombrie:
Astra – Dunărea Călăraşi 3-0 (Danciu ’63, D. Gheorghe ’75, Gavriliţă ’81)
Unirea Constanţa – Dacia Unirea Brăila 2-0 (Ardelean ’38, ’90+3)
Poli Iaşi – Viitorul Pandurii Târgu Jiu (Camara ’58 / Core ‘9, Ţegle ’30, Acosta ’88)
Metaloglobus Bucureşti – Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1 (Csuros ’70-autogol / Gal-Azdrezly ’54)
Hermannstadt – CSC Şelimbăr 3-2 (Buhăcianu ’35, ’39, ’90+5 / Curtean ’50-penalti, Cîrstean ’75)
Poli Timișoara – Ripensia Timișoara 1-3 (D. Benzar ’39-penalti / Piftor ‘3-penalti, Macritchii ’73, Golda ’90+4)
Duminică, 24 octombrie:
Universitatea Cluj – Unirea Dej 3-1 (Tescan ‘6, Boiciuc ’34, Blejdea ’84 / Manole ’69)

20.Brăila 2 (4-35)

Citeşte şi: Liga 1 / Chindia – „U“ Craiova, scor 0-1. Victorie muncită, dar meritată (rezumat video)