17 C
Știri de ultima orăSportFotbalCSO Filiaşi continuă în Cupă! Calificare dramatică la penaltiuri cu Vediţa

CSO Filiaşi continuă în Cupă! Calificare dramatică la penaltiuri cu Vediţa

Divizionara C CSO Filiaşi s-a calificat în turul 4 al Cupei României, ediţia 2021-2022, după ce s-a impus dramatic marţi, la loviturile de departajare, în faţa formaţiei Vediţa Coloneşti. A fost 2-2 în timpul regulamentar, pentru ca la penaltiuri să se impună trupa lui Mario Găman cu 9-8.

Prima repriză a fost de tatonare, ambele formaţii încercând să-şi „cunoască“ mai bine adversarul. La reluare a început spectacolul, iar golurile au început să apară. Gazdele au deschis scorul prin Vespe, imediat după pauză, iar scorul s-a menţinut până în ultimul sfert de oră, când gazdele şi-au mărit avantajul la 2-0. Pe final, a urmat o revenire nesperată a celor de la Vediţa, care au înscris de două ori prin Sanda şi Cristi Matei, iar meciul a intrat în prelungiri.

În prelungiri, nimeni nu a mai riscat şi s-a ajuns la penaltiuri. Acolo, mai inspiraţi au fost elevii lui Mario Găman, dar în special portarul Şerban, care a parat execuţiile lui Alexandrescu şi Matei, de la Coloneşti.

CSO Filiaşi: Şerban – Dănescu, Tătaru, Popa, Calu – Pencea, Rogoveanu, Armăşelu, Vâlcică – Vepe, Fotescu. Antrenor: Mario Găman.
Au mai intrat: Dina, Bubuioc, Manolache şi Şerban.

„A fost un joc la discreţia noastră, cu ocazii foarte multe, dar, dacă nu eşti concentrat tot meciul şi nu tratezi fiecare fază cu multă atenţie, eşti taxat. Dacă era 5-0 nu se supăra nimeni, dar în minutul 86 a venit un şut senzaţional al fundaşului lor, iar la ultima fază s-a făcut 2-2 după o nesincronizare a jucătorilor noştri din defensivă. Din fericire, la final am câştigat şi pot spune că echipa mai bună s-a impus. Cu siguranţă înaintea meciului ne-am gândit şi la loviturile de pedeapsă, de aceea băieţii au executat vreo 10 minute penaltiuri înainte de start. Şerban a reuşit să apere două lovituri, a făcut un meci excelent, iar toţi băieţii merită felicitări pentru atitudine şi mentalitate“, a spus antrenorul Mario Găman, pentru GdS.

Menţionăm şi că CSM Slatina s-a calificat în turul următor, după ce s-a impus la limită în partida din deplasare de la Roşiori. Unicul gol al partidei a fost marcat de Cătălin Doman, în minutul 57.

Cupa României, turul 3:

Aug 24, 2021 17:30CSM Jiul Petroşani0 – 5CS Hunedoara
Aug 24, 2021 17:30ACSO Filiaşi11 – 10ACS Vediţa Coloneşti M.S.
Aug 24, 2021 17:30CSM Focşani 20074 – 6CS Aerostar Bacău
Aug 25, 2021 17:30CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca   AS FC Universitatea Cluj
Aug 25, 2021 17:30CS Năvodari  –  AFC Unirea Constanţa
Aug 25, 2021 17:30AFC 1919 Dacia Unirea Brăila   ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
Aug 25, 2021 17:30ACS Huşana Huşi  –  CS Ştiinţa Miroslava
Aug 25, 2021 20:00CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu  –  ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Aug 26, 2021 17:30AFC Progresul 1944 Spartac  –  CS Concordia Chiajna
Sep 1, 2021 17:30CSO Plopeni   ACS Petrolul 52

Citeşte şi: Liga 1 / Pigliacelli, singurul „leu“ inclus în echipa etapei a 6-a