10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBayern Munchen a cucerit Supercupa Germaniei chiar la Dortmund

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Germaniei chiar la Dortmund

Campioana Bayern Munchen a învins, marți seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, pe Borussia Dortmund, deţinătoarea Cupei, şi a câştigat pentru a noua oară Supercupa Germaniei.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 41 al meciului de pe stadionul „Signal Iduna Park“, prin golgheterul polonez Robert Lewandowski (’41). Apoi şi-au majorat avantajul prin Thomas Muller (’50). Gazdele au redus din handicap prin Marco Reus (’64). Lewandowski a pus capăt suspansului în minutul 74, când a reuşit dubla, după o eroare a apărării Borussiei.

Înaintea startului meciului a fost păstrat un minut de reculegere în memoria legendarului atacant german Gerd Muller. Acesta a încetat din viaţă duminică, la vârsta de 75 de ani.

Supercupa Germaniei este primul trofeu câştigat de bavarezi sub conducerea noului antrenor, Julian Nagelsmann.

Bayern Munchen a mai câştigat Supercupa Germaniei în 1987, 1990, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018 și 2020.

Bayern Munchen: Manuel Neuer – Josip Stanisic (’88, Bouna Sarr), Dayot Upamecano, Niklas Suele, Alphonso Davies – Joshua Kimmich, Leon Goretzka – Kingsley Coman (’49, Leroy Sane), Thomas Muller (’73, Jamal Musiala), Serge Gnabry (’73, Corentin Tolisso) – Robert Lewandowski (’88, Maxim Choupo Moting).

Borussia Dortmund: Gregor Kobel – Felix Passlack (’84, Marius Wolf), Axel Witsel, Manuel Akanji, Nico Schulz – Jude Bellingham (’84, Reinier), Mahmoud Dahoud, Giovanni Reyna (’78, Marco Pasalic) – Marco Reus, Erling Haaland, Youssoufa Moukoko (’58, Donyell Malen).

Citeşte şi: FRF a tras la sorți programul seriilor din Liga 3. Vezi cum activează formaţiile oltene!