16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbalBrazilia, marea campioană olimpică! Malcom, eroul din minutul 108

Brazilia, marea campioană olimpică! Malcom, eroul din minutul 108

Brazilia este marea campioană de la Tokyo! Selecao s-a impus în finala cu Spania, scor 2-1, la capătul a 120 de minute agonizante, pline de emoții și suspans. Într-un final, Brazilia s-a impus la Yokohama și a luat aurul olimpic grație inspirației lui Malcom.

Cunha (45+2′) a deschis scorul pentru brazilieni, iar Oyarzabal (61′) a restabilit egalitatea. S-a încheiat 1-1 după 90 de minute, iar finala olimpică a intrat în prelungiri. Golul lui Malcom (108′) a stabilit învingătoarea într-un meci care părea să se ducă spre loteria loviturilor de la 11 metri.

Brazilia: Santos – Alves, Nino, Diego Carlos, Arana – Luiz, Guimaraes – Antony (112, Menino), Cunha (91, Malcom), Claudinho (106, Reinier) – Richardlison (114, Paulinho). Selecționer: Jardine.

Spania: Simon – Gil (91, Vallejo), Garcia, Torres, Cucurella (91, Miranda) – Merino (46, Soler), Zubimendi, Pedri – Asensio, Oyasrzabal (104, Mir), Olmo. Selecționer: de la Fuente.

Reamintim că medaliile de bronz au fost câștigate de Mexic, după ce a dispus în finala mică de Japonia, scor 3-1.