12.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalCopa America / Columbia şi Argentina s-au calificat în semifinale

Copa America / Columbia şi Argentina s-au calificat în semifinale

-

Columbia – Argentina este a doua semifinală de la Copa America, după victoriile înregistrate duminică dimineaţă, în faza sferturilor.

Columbia, mai eficientă la penaltiuri

Astfel, Columbia a dispus cu scorul de 4-2 de Uruguay, pe „Estadio National de Brasilia”, de Uruguay. A fost 0-0 după cele 120 de minute de joc, iar la penaltiuri columbienii au fost mai „reci”. Au marcat prin Zapata, D. Sanchez, Mina şi Borja. Nu a mai fost nevoie de a cincia execuţie, pentru că uruguayenii au irosit două lovituri prin Gimenez şi Vina, cu reuşită fiind doar şuturile vedetelor Cavani şi L. Suarez.

Columbia: Ospina – Munoz, Mina, Sanchez, Tesillo – Borre (’87, Borja), Barrios, Cuellar, Diaz – Muriel (’67, Chara), Zapata. Selecţioner: R. Rueda.

Uruguay: Muslera – Nandez, Gimenez, Godin, Vina – Valverde (’80, Caceres), Vecino, Bentancur – De Arrascaeta (’68, F. Torres) – Suarez, Cavani. Selecţioner: O. Tabarez.

Argentina s-a detaşat spre final

Argentina a pornit certă favorită în meciul de pe „Estadio Pedro Ludovico” din Goiana contra Ecuadorului şi după rezultat, scor 3-0, aşa a fost. „Pumele” au avut doar 1-0 la pauză, graţie reuşitei lui De Paul (’40). Descătuşarea a venit abia spre final, când Lautaro Martinez (’84) şi Lionel Messi (’90+3) au reuşit să marcheze.

Argentina: E. Martinez – Molina, Pezzella, Otamendi, Acuna – De Paul, Paredes (’71, G. Rodriguez), Lo Celso (’71, Di Maria) – Messi, L. Martinez (’90+4, Aguero), Gonzales (’83, Tagliafico). Selecţioner: L. Scaloni.

Ecuador: Galindez – Preciando (’83, Campana), Arboleda, Hincapie, Estupian – Franco (’70, Caicedo), Gruezo (’46, Estrada), Mendez – Mena, Valencia, Palacios (’46, Plata). Selecţioner: G. Alfaro.

Semifinala Columbia – Argentina se dispută miercuri, 7 iulie, de la ora 04.00, la Brasilia. Cealaltă partidă, care va da prima finalistă, Brazilia – Peru, este programată marţi, 6 iulie, de la ora 02.00, la Rio de Janeiro.

Citeşte şi: Copa America / Brazilia și Peru, primele semifinaliste