10 C
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Italia continuă lupta pentru trofeu, în dauna Belgiei

Euro 2020 / Italia continuă lupta pentru trofeu, în dauna Belgiei

Italia este cea de-a doua echipă calificată în semifinalele Euro 2020, după ce s-a impus vineri seară, în sferturi, scor 2-1, în faţa Belgiei, la capătul unui joc disputat. Golurile de pe „Allianz Arena” din Munchen au fost marcate de Barella (’31) şi Insigne (’44), pentru învingători, respectiv Lukaku (’45+2 – penalti), pentru învinşi.

De menţionat faptul că italienii au avut şi un gol anulat pe motiv de offside, autor fiind Bonucci (’13).

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (’69, Chadli; ’74, Praet), Witsel, Tielemans (’69, Mertens), T. Hazard – De Bruyne, Doku – Lukaku. Selecţioner: R. Martinez.

Italia: Donnaruma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (’79, Emerson) – Barela, Jorginho, Verratti (’74, Cristande) – Chiesa (’90+1, Toloi), Immobile (’74, Belotti), Insigne (’79, Emerson). Selecţioner: R. Mancini.

Cartonaşe galbene: Tielemans ’45+2 / Verratti ’20, Berardi ’90.
A arbitrat: S. Vincic (Slovenia).

Italia o va întâlni în semifinale pe Spania, care a depăşit-o în sferturi pe Elveţia. Disputa pentru un loc în finala Euro 2020 va avea loc marţi, 6 iulie, de la ora 22.00, la Londra.

Citeşte şi: Euro 2020 / Portarii Sommer şi Simon au fost la înălţime! Spania, în semifinale