17.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Gaz Metan Mediaș a răpus-o pe Astra Giurgiu în prelungiri

Liga 1 / Gaz Metan Mediaș a răpus-o pe Astra Giurgiu în prelungiri

Gaz Metan Mediaș a reușit să se impună greu, în prelungiri, cu 2-1, în fața formației Astra Giurgiu, în partida susținută sâmbătă, în Ardeal. Confruntarea a contat pentru etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1.

Toate golurile au fost marcate în partea secundă. Gazdele au deschis scorul prin Horsia, după un assist al lui Deaconu (’60). Oaspeții au reușit egalarea în minutul 89, printr-o frumoasă lovitură de cap a lui Montini, după o centrare a lui David Bruno. Diferența a făcut-o Vlad Morar, în minutul 90+1, astfel că punctele au rămas în Ardeal.

Mediaș: Pleșca – Baco, Larie, Trif – Butean, Gabriel Moura, Alceus (’46, Chamed), Deaconu (’71, Romeo), Velisar (’56, Horsia) – P. Costea (’18, Morar), Valente (’71, Pambou). Antrenor: Mihai Teja.

Astra: Popa – David Bruno, Graovac, Jovanovic, Lamanje (’69, Canadjija) – V. Gheorghe (’58, Găman), Crepulja, Boe-Kane (’78, Balaure) – Stahl (’78, Merloi), Krpic (’69, Montini), Răduț. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonașe galbene: Alceus ’38 / Crepulja ’22, ’41, Boe-Kane ’27, Jovanovic ’67, Balaure ’90+3.

Cartonaș roșu: Crepulja ’41.

A arbitrat: I. Călin.

Liga 1 / play-off, etapa 7:

Duminică, 9 mai – ora 19.00: Universitatea Craiova – FC Botoșani.
Luni, 10 mai
 – ora 19.00: CFR Cluj – Sepsi, ora 21.30: FCSB – Academica Clinceni.

Clasament: 1. CFR Cluj 45 puncte (golaveraj 9-3), 2. FCSB 43 (9-7), 3. Universitatea Craiova 37 (5-5), 4. Sepsi 33 (6-4), 5. FC Botoşani 28 (7-10), 6. Academica Clinceni 25 (2-9).

Liga 1 / play-out, etapa 7:

Sâmbătă, 8 mai: Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 2-1, ora 21.15: Dinamo – Hermannstadt.
Duminică, 9 mai
 – ora 14.00: UTA Arad – Poli Iași, ora 16.30: FC Viitorul – FC Argeş.
 – ora 16.45: FC Voluntari – Chindia Târgoviște.

Clasament: 1. Chindia 34 (7-1), 2. Argeş 31 (9-3), 3. Mediaş 29 (11-7), 4. UTA 28 (5-7), 5. Dinamo 24 (7-7), 6. Astra 24 (6-8), 7. Viitorul 23 (5-7), 8. Voluntari 23 (3-7), 9. Hermannstadt 20 (4-7), 10. Iaşi 17 (3-9).