13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalCFR Cluj - „U“ Craiova 1-2 | „Leii“ au făcut prăpăd în Gruia!

CFR Cluj – „U“ Craiova 1-2 | „Leii“ au făcut prăpăd în Gruia!

Universitatea Craiova a reușit o victorie imensă sâmbătă seară, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu“, în fața campioanei CFR Cluj, într-o partidă contând pentru etapa 3 din play-off-ul Ligii 1. A fost 2-1 pentru „lei“, la capătul unui meci viu disputat. În urma acestui rezultat, gruparea din Bănie și-a majorat considerabil șansele la titlu!

Andrei Ivan a făcut o primă repriză excelentă

Așa cum era de așteptat, alb-albaștrii au început precaut, dar și așa ardelenii au dat tonul. Prima ocazie i-a aparținut lui Ciprian Deac, al cărui șut dintr-o lovitură liberă a trecut peste poartă (‘6).

Știința a replicat cu gol! Alex Cicâldău i-a pus mingea pe frunte lui Marius Constantin, dintr-o lovitură de la colț, Bălgrădean a scos cu dificultate, dar balonul a căzut în fața lui Andrei Ivan, care a reluat sub bară de la 3 metri (’26, 0-1).

„Leii“ au fost la un pas de golul doi în minutul 30, când Cicâldău i-a centrat excelent dintr-o lovitură liberă lui Ivan, la 11 metri lateral stânga, Andrei a preluat și a șutat de la 9 metri, însă în blocajul lui Manea.

Gazdele au fost la un pas de egalare în minutul 42, când Chipciu a încercat să-l lobeze pe Pigliacelli, dar Mirko l-a blocat. Chipciu a solicitat și penalti la acea fază, simțind o mână a lui Bancu pe el, dar decizia lui Hațegan de a lăsa jocul să curgă a fost foarte bună.
La doar două minute Gîdea a fost într-o poziție bună, dar după mai multe intervenții oltenii au acordat corner.

Mamut, dezamăgitor la finalizare

Universitatea Craiova a început bine repriza secundă, fiind la un pas de gol în minutul 47. Mamut s-a bătut excelent pentru o minge, balonul a ajuns apoi la Camara, care i-a centrat în careu lui Andrei Ivan, însă acesta nu a cadrat și șutul său a trecut peste poartă.

Ardelenii, exasperați, au mai solicitat o lovitură de la 11 metri, după o cădere teatrală a lui Debeljuh de lângă Acka (’50). În faza imediat următoare, Andrei Ivan l-a lăsat singur cu portarul pe Mamut, dar acesta a reluat lamentabil, evidențiindu-l pe „Pufi“ (’51).

CFR Cluj a restabilit egalitatea până la urmă, după o reluare a lui Runar Sigurjonsson de la 8 metri, după o pasă a lui Debeljuh (’54). În loc de 0-2, tabela a indicat 1-1…

Mai mult, ardelenii au irosit o ocazie imensă prin Camora, care a șutat cu exteriorul puțin pe lângă butul din dreapta al porții (’58).

Ardelenii au avut, apoi, o bară, prin Păun, care a nimerit transversala de la 12 metri, după o pasă a lui Debeljuh (’71). Tot gazdele au fost la un pas de gol prin Vinicius, care a reluat cu capul puțin peste poartă o centrare venită din stânga (’76).

Tudorie le-a stins lumina ceferiștilor

Alb-albaștrii au făcut eforturi să revină la cârma jocului, dar majoritatea acțiunilor s-au încheiat undeva la 16 metri. Asta până în minutul 88, când Alexandru Tudorie a reluat imparabil cu capul, de la 7 metri, o centrare a lui Nistor, din lovitură liberă, obținută de Căpățînă (1-2).

Finalul a fost încins, dar Știința și-a adjudecat cele 3 puncte!

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Sigurjonsson, Soares (’89, Hoban) – Joca (‘6, Chipciu), Rondon (’46, Debeljuh), Gîdea (’46, Costache). Antrenor: Edi Iordănescu.

U“ Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (’68, Cîmpanu), Acka, M. Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu – Mitran (‘4, Camara; ’68, Vătăjelu), Cicâldău, Ivan (’63, Căpățînă) – Mamut (’63, Tudorie). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Cartonașe galbene: Soares ‘4, Iordănescu ’42 / Cicâldău ’76, M. Constantin ’82, Tudorie ’89.

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan – Vasile Marinescu, Sebastian Gheorghe.

Liga 1

Play-off, etapa 3:

Sâmbătă, 24 aprilie: CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-2.
Duminică, 25 aprilie – ora 19.15: FC Botoșani – Academica Clinceni, ora 21.30: FCSB – Sepsi

Clasament: 1. FCSB 39 puncte (golaveraj 4-1), 2. CFR Cluj 38 (5-2), 3. Universitatea Craiova 34 (3-2), 4. Sepsi 24 (0-0), 5. FC Botoşani 22 (2-3), 6. Academica Clinceni 22 (0-5).

Play-out, etapa 2:

Vineri, 23 aprilie: UTA Arad – Hermannstadt 0-1, Gaz Metan Mediaș – Dinamo 4-1.
Sâmbătă, 24 aprilie: Astra Giurgiu – FC Argeş 0-1.
Duminică, 25 aprilie – ora 15.00: Chindia Târgoviște – Poli Iași.
Luni, 26 aprilie – ora 20.30: FC Voluntari – FC Viitorul.

Clasament: 1. Chindia Târgovişte 26 (3-0), 2. UTA Arad 25 (2-1), 3. FC Argeş 24 (1-1), 4. Astra 23 (3-2), 5. Gaz Metan Mediaş 21 (5-3), 6. FC Voluntari 20 (2-1), 7. FC Viitorul 19 (1-1), 8. Dinamo 15 (1-5), 9. Poli Iaşi 14 (0-1), 10. Hermannstadt 16 (2-5).