12.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / UTA a fost mai eficientă în atac și și-a luat punctele cu Sepsi

Liga 1 / UTA a fost mai eficientă în atac și și-a luat punctele cu Sepsi

UTA Arad s-a impus cu 2-0 în partida susținută duminică, pe stadionul „Francisc Neumann“, în fața echipei Sepsi Sf. Gheorghe, din cadrul etapei a 29-a din Liga 1. Gazdele au marcat câte un gol pe repriză. Scorul l-a deschis Tomozei (’23), iar Shlyakov a închis tabela în minutul 81.

UTA Arad: Iacob – Tomozei (’80, Rrumbullaku), Benga (’64, Erico), Ilie, Shlyakov – Roger, Isac (’46, Vorobjovas), Albu, Miculescu (’72, Ad. Petre) – Hora (’72, Bustea), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint.

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna (’46, Vașvari), Mitrea, Tincu – Achahbar (’68, Gonzales), Fofana, Ștefan (’82, Ștefănescu) – Petrila, Safranko (’68, L. Fulop), N. Tamaș (’46, Golofca). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonașe galbene: Hora ’71 / Bouhenna ’4, Fofana ’53.

Cartonaș roșu: Niczuly ’87.

A arbitrat: Horia Mladinovici.

Liga 1, etapa 29

Vineri, 2 aprilie: Academica Clinceni – Poli Iași 2-1, Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 0-0.
Sâmbătă, 3 aprilie: AFC Hermannstadt – FC Argeş 4-1.
Duminică, 4 aprilie: FC Botoșani – FC Viitorul 1-0, UTA Arad – Sepsi Sf. Gheorghe 2-0, ora 20.30: FCSB – Universitatea Craiova.
Luni, 5 aprilie – ora 17.30: Chindia Târgoviște – FC Voluntari, ora 20.30: CFR Cluj – Dinamo.