7.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalReal Madrid și Manchester City și-au menținut statutul de favorite în optimi

Real Madrid și Manchester City și-au menținut statutul de favorite în optimi

Real Madrid a câştigat printr-un gol marcat pe final meciul cu Atalanta, 1-0 la Bergamo, miercuri seară, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golul marcat de fundaşul francez Ferland Mendy, în minutul 86, a făcut diferenţa într-un meci în care elveţianul Remo Freuler a fost eliminat în min. 17, pentru un fault de postură de ultima apărător în faţa aceluiaşi Mendy.

Atalanta: Gollini – Toloi, Cristian Romero, Djimsiti – Maehle (85, Palomino), de Roon, Freuler, Pessina, Gosens – Muriel (56, Ilicic; 86, Malinovski), D. Zapata (30, Pasalic). Antrenor: Gian Piero Gasperini.

Real Madrid: Courtois – Lucas Vazquez , Varane, Nacho Fernandez, F. Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Marco Asensio (76, Arribas Calvo), Isco (76, Hugo Duro Perales), Vinicius Jinior (57, Mariano Diaz). Antrenor: Zinédine Zidane.

O mai oprește cineva pe Manchester City?

Totodată, Manchester City a învins echipa germană Borussia Moenchengladbach, cu scorul de 2-0 (1-0) și astfel și-a asigurat, în mare măsură, prezența în sferturile celei mai importante competiții europene intercluburi. Partida s-a disputat la Budapesta.

„Cetăţenii” au dominat jocul şi s-au impus prin golurile marcate de portughezul Bernardo Silva (29) şi de brazilianul Gabriel Jesus (65).

Singura ocazie notabilă a Borussiei, care nu a tras vreun şut pe poartă, a fost ratată de Alassane Plea (63). City nu a primit gol de 616 minute şi şi-a prelungit seria de victorii consecutive la 19 în toate competiţiile. Echipa antrenată de Pep Guardiola e neînvinsă de 26 de jocuri. Echipa din Manchester a ajuns la 12 victorii consecutive în deplasare în toate competiţiile, stabilind un record pentru o formaţie din prima ligă engleză.

Moenchengladbach: Sommer – Stefan Lainer (63, Lazaro), Ginter, Elvedi – Zakaria, Bensebaini, Kramer – J. Hofmann (87, H. Wolf), Neuhaus – Stindl (74, Embolo), Plea (63, M. Thuram). Antrenor: Marco Rose.

Manchester City: Ederson – K. Walker, Ruben Dias, Laporte, Cancelo – Gundogan, Rodri, Foden (80, Ferran Torres) – Sterling (69, Mahrez), Gabriel Jesus (80, Aguero), B. Silva. Antrenor: Josep Guardiola.

Manşa secundă va avea loc în data de 16 martie, la Manchester.