5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalMilan a spulberat-o pe Crotone, iar Ibrahimovic a ajuns la 501 goluri

Milan a spulberat-o pe Crotone, iar Ibrahimovic a ajuns la 501 goluri

AC Milan a revenit duminică pe primul loc în Serie A, după ce a învins-o cu 4-0, acasă, pe „lanterna roşie“ Crotone. Suedezul Zlatan Ibrahimovic, autor al unei duble, a ajuns la 501 goluri marcate pentru echipele de club la care a jucat.

În acest meci din etapa a 21-a, Ibrahimovic, care are 39 de ani, a deschis scorul în minutul 30, cu un şut imparabil cu dreptul după un un-doi cu tânărul portughez Rafael Leao. El a înscris al doilea gol al partidei în minutul 64, fructificând o pasă a lui Theo Hernandez. Celelalte goluri ale meciului au fost semnate de croatul Ante Rebic în minutele 69 şi 70.

Milan: Donnarumma – Calabria, Tomori, Romagnoli, Hernandez – Kessie (87, Krunic), Meite – Saelemaekers (46, Castillejo), Leao (62, Calhanoglu), Rebic (77, Hauge) – Ibrahimovic (77, Mandzukic). Antrenor: Pioli.

Crotone: Cordaz – Djidji, Glemic, Luperto – Rispoli, Zanellato, Benali 72, (Henrique), Vulic (78, Petriccione), Pereira – Di Carmine (78, Simy), Ounas (63, Riviere). Antrenor: Stroppa.

Ibrahimovic a mai jucat în cariera sa la Malmo FF, Ajax Amsterdam, Juventus Torino, Inter Milano, Paris Saint-Germain, Manchester United şi Los Angeles Galaxy.

Ibrahimovic are 14 goluri în actuala ediţie din Serie A, golgheterul competiţiei fiind Cristiano Ronaldo, vedeta lui Juventus Torino, cu 16 reuşite.

Serie A, etapa 21:

Vineri, 5 februarie: Fiorentina – Inter 0-2.
Sâmbătă, 6 februarie: Atalanta – Torino 3-3, Sassuolo – Spezia 1-2; Juventus – AS Roma 2-0; Genoa – Napoli 2-1.
Duminică, 7 februarie: Benevento – Sampdoria 1-1, AC Milan – Crotone 4-0, Udinese – Verona 2-0, Parma – Bologna 0-3, Lazio – Cagliari 1-0.